banner2

Facebook'u en iyi kullanan vekiller

Seçimlerin gelmesiyle birlikte hepimiz adaylıklarını duyuranların, facebook paylaşımları karşısında boğulduk.

Bunun nedeni sosyal medyanın çok yaygın kullanılması ve adayların seçmene en kolay ulaşmanın yolu olarak bu yöntemi seçmeleridir.

Bilgi Teknoloji ve Haberleşme Kurumu verilerine göre, ülkemizdeki sosyal medya kullanımıyla ilgili bir öngörü sahibi olabiliriz. KKTC’de 315 bin 569 kişi cep telefonundan internete bağlanırken, 6 bin 931 kişi de bilgisayar üzerinden internete giriyor. Rakamlar, yeni medya yoluyla ülke geneline ulaşma imkanının yüksekliğini gösteriyor.

Akıllıca bir propaganda yöntemi olan sosyal medya mecralarından en yaygın kullanımı olan facebook’u, mevcut milletvekillerimizin nasıl kullandığıyla ilgili bir araştırma yaptım.

Uzun bir analiz süreci sonunda Haziran 2017’de facebook sayfası bulunan milletvekillerinin, bir ay boyunca neler yaptığı, facebook’u hangi amaçla ne derecede başarılı kullandığıyla ilgili yaptığım çalışmayı tüm ayrıntılarıyla paylaşacağım.

Seçim arifesi olmayan; ancak, meclis yasama döneminin son ayı, Kıbrıs müzakere süreciyle ilgili önemli bir dönemeç, babalar günü, Ramazan Bayramı gibi önemli tarihlerin yer aldığı bu süreçte 50 milletvekilinden sadece 28’i haziran ayında facebook’ta paylaşımda bulundu.

Abbas Sınay, Ahmet Kaşif, Arif Albayrak, Ali Pilli, Dursun Oğuz, Ergün Serdaroğlu, Ferdi Sabit Soyer, Hamit Bakırcı, Hüseyin Erçal, Hüseyin Angolamli, Hüseyin Alanlı, Hüseyin Özgürgün, Kutlu Evren, Kemal Dürüst, Mustafa Arabacıoğlu, Ömer Kalyoncu, Önder Sennaroğlu, Özdil Nami, Salih İzbul, Teberrüken Uluçay, Tahsin Ertuğruloğlu ve Ünal Üstel haziran ayında facebook’ta hiçbir paylaşımda bulunmadılar. Bu milletvekillerimizin bazılarının hiç facebook hesabı bulunmazken, bazıları bugünlerde yani seçim arifesinde facebook kullanmaya başladılar.

Haziran ayı içerisinde Ahmet Gülle sadece bir kez, Serdar Denktaş, 2, Ersan Saner 4, Hakan Dinçyürek ise 5 gün paylaşımda bulundu. Görüldüğü gibi milletvekillerinin yarısı seçmene mesaj vermek amacıyla facebook’u kullanma yöntemini kullanmadı.

Bir ay içerisinde Ersin Tatar 136 ile en fazla paylaşımda bulunan milletvekili olurken, bu paylaşımlarına toplam 16 bin 288 beğeni aldı.

Ersin Tatar’dan sonra en fazla paylaşımda 128 ile Biray Hamzaoğluları, 109 ile Mehmet Çağlar, 77 ile Tufan Erhürman ve Armağan Candan bulundu.

Ersin Tatar’ın ardından aylık toplam paylaşımlarında en fazla beğeniyi 13 bin 951 ile Tufan Erhürman aldı. Erhürman’ı, 6 bin 116 beğeni ile Erkut Şahali, 5 bin 903 ile Armağan Candan, 5 bin 460 ile de Hasan Taçoy izledi.

En fazla paylaşımda bulunan ve paylaşımlarına en fazla beğeni alan Ersin Tatar’ın bir ay içerisindeki paylaşımlarına toplam bin 224 yorum yapıldı. Tufan Erhürman’ın paylaşımlarına 692, Erkut Şahali’nin paylaşımlarına 408, Hakan Dinçyürek’in paylaşımlarına 357, Zeki Çeler’in paylaşımlarına ise 277 yorum yapıldı.

Erkut Şahali haziran ayının her günü paylaşımda bulunan tek milletvekili oldu. Biray Hamzaoğluları ay içerisinde 29 gün, Ersin Tatar 28, Zeki Çeler 25, Mehmet Çağlar da 24 gün paylaşımda bulundu.

Milletvekilleri genellikle kişisel ya da gündemdeki konularla ilgili görsel ve görüşlerden oluşan paylaşımlarda bulunurken, Biray Hamzaoğluları ve Armağan Candan’ın yaptığı paylaşımların yarıya yakını parti ya da parti başkanının görüş ve duyurularıydı. Partisinin paylaşımlarına yoğun yer veren diğer milletvekilleri ise, Fazilet Özdenefe ve Zeki Çeler oldu.

***

Yurttaş dikkate alınmadı

Milletvekilleri, facebook’taki paylaşımlara yapılan yorumlara yanıt vermekten kaçındı. Ortaya atılan görüşlere yanıt veren, karşıt görüş ortaya atıp tartışma yaratan veya itiraz eden yorumlara yanıt vermeyen vekiller, tek yönlü bir iletişimi tercih ettiler.

Facebook’un interaktif bir tartışma platformu olmasını seçmen lehine kullanmaktan kaçınan vekiller içinde yorumlara en fazla yanıt veren Zeki Çeler oldu. Diğer vekiller sadece mesajlarını gönderdiler, beğenileri alıp yorumları yanıtsız bırakmayı tercih ettiler.

Bu araştırmaya başlarken en fazla merak ettiğim nokta buydu ve görüldü ki sosyal medya ortamında bile yurttaşla fikirsel tartışma ortamından kaçan vekillerin olduğu bir meclis yapısına sahibiz.

Yarından itibaren, vekillerin facebook kullanımını isim bazında daha ayrıntılı aktarmaya çalışacağım.

YORUM EKLE

banner12

banner1