banner2
banner34

Akılalmaz iddia! Türkiye Akkuyu'da nükleer silah üretecek!

banner35

Rumlardan akılalmaz iddia: Türkiye Akkuyu'da nükleer silah üretecek! Güney Kıbrıs İstihbarat Servisi eski başkanı Storgos Andreas Pentaras, yok artık dedirten bir iddiaya imza attı. Pentaras, Türkiye'nin Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nde nükleer silah üretmeyi planladığını iddia etti.

Akılalmaz iddia! Türkiye Akkuyu'da nükleer silah üretecek!

Bir internet sitesinin yaptığı habere göre, Güney Kıbrıs Rum Yönetimiİstihbarat Servisi eski başkanı Storgos Andreas Pentaras, AkkuyuNükleer Güç Santrali projesinde Türkiye-Rusya iş birliğinin perde arkasında nükleer silah üretimi olduğu iddiasını ortaya attı.

banner37
"SİLAH VE BOMBA YAPIMINDA KULLANILACAK" İDDİASI

Akkuyu Nükleer Güç Santrali projesini baltalamak isteyen Penteras, "Türkiye ve Rusya arasındaki Akkuyu nükleer santrali anlaşması, Türkiye'nin seyretilmiş uranyum içeren 4 adet reaktör üretmesini sağlayacak. Bu durumun ise nükleer enerji üretimiyle yakından uzaktan alakası yok. Bu 4 reaktör, nükleer silah ve bomba üretimi için kullanılacak" ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE'NİN ENERJİDE DIŞA BAĞIMLILIĞINI AZALTACAK

Türkiye'nin enerjide dışa bağımlılığını azaltmak amacıyla yapımına karar verilen Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nde elektrik üretilecek. Akkuyu Nükleer Güç A.Ş.'nin sitesinde yer alan bilgiye göre, Akkuyu’ya her biri 1200 MW gücünde 4 reaktör kurulacak. Yani 4800 MW'lık elektrik enerjisi elde edilecek. Şu anda Türkiye 56.000 MW elektrik tüketiyor. Buna göre Akkuyu’nun % 12 enerji desteği vereceği düşünülüyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner12

banner1