banner2

"Kıbrıs sorunu çözümsüzlük aşamasına girdi"

Simerini, “Kıbrıs Cumhuriyeti” Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiades'in görev süresinin son kısmında, iç cephenin 2018’deki başkanlık seçimlerine odaklanması, bu yönde plan tatbikatları yapılması nedeniyle Kıbrıs sorununun “çözümsüzlük aşamasına girdiğini” savundu.

Uluslararası unsurda, yılsonuna kadar çözüm dileği içeren açıklamaların artmasına karşın, elde “dilekten” başka bir şey olmadığını yazan gazete, özetle şunları ekledi:

“Başkan Anastasiadis’in ilerlemesinden kaygı duyan ve ilerlemesini istemeyen muhalefet güçleri, kendisini eleştirmekten vazgeçmeyecek. Muhalefetin ‘kötü çözüm’ endişeleri artık Kıbrıs Rum tarafının tezlerinin ‘haksız yere küçümsendiği şikayetine dönüştü. Yavaş yavaş AKEL’den de eleştiriler yükselmeye başladı.

Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis’in, çözümün doğal gazla finanse edilmesi açıklaması ve bu açıklamanın derhal Başkanlık Sarayı tarafından yalanlanmasıyla yaşanan son olay, hükümetin ‘çözümsüzlük’ senaryosu karşısında toparlanmaktaki aczinin göstergelerinden biridir.”

Gazete devamla, Rum sağlık sisteminde yaşanan ve çözmek için Nikos Anastasiadis’in Kıbrıs sorununu bir yana bırakarak, şahsen devreye girdiği krizi ve siyasilerin, 2018’deki başkanlık seçimlerine dönük plan tatbikatlarını detaylarıyla aktardı ve bu iç rekabette Kıbrıs sorununun “kenarda kalmayacağını” (odak noktası olacağını)  vurguladı.

Güncelleme Tarihi: 19 Haziran 2016, 15:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner12

banner1