banner2

Hükümet nasıl uzun ömürlü olabilir?

Yeni koalisyonla CTP, HP, TDP ve DP cesur bir adım atarak zor bir yola girdiler.

Dörtlü koalisyonun “uyum” konusunda ciddi sıkıntıları olacak. İki partinin uyum sorununu bol tarafından yaşadığı bir düzende dörtlünün başarı şansını az görmekte bir haklılık var.

Ancak ilk edindiğimiz izlenime göre dört parti uyum sorunu çekebilecekleri noktalarda bazı ilkeler ortaya koyarak olası çatışmaları minimize etmeye odaklandılar.

Hükümetin Kıbrıs sorunuyla ilgili bir politikası olmaması ve her parti kendi duruşunu sergileyeceği şeklindeki bir formülasyon yerinde bir adımdır. Kıbrıs sorununa 3 farklı bakış açısı olan hükümette ilk kriz bu noktada çıkabilirdi, alınan prensip kararla bu kriz olasılığı aşıldı.

Türkiye ile ilişkileri de Maliye Bakanı olarak Serdar Denktaş’ın yürütecek olması geçmişteki bazı anomali durumların yaşanmasını önleyebilir.

Serdar Denktaş’ın bütçe geçmeden seçime gitmek olmaz söylemleri karşısında ses çıkartmayanların seçimlerin ardından ‘hükümet hızlıca kurulsun, belediyeler zorda’ diye feryadını işitedurmaya devam edelim, bütçenin yeni hükümetin ilk işi olacağı bilinen bir durum.

Her ne kadar ilk iş olsa bile bütçenin yeni kurulacak kabine yapısına göre şekillendirilip önce komite, ardından da genel kurulda onaylanması mart ayına denk gelecektir.

Bütçesi geçmemiş hükümetin yatırım yapamayacağı gibi, bütçesi geçtikten sonra da yatırımda bulunması için çok kısıtlı bir zaman birimi olacak.

Nisan ortası yerel seçimler için seçim yasakları devreye girecek, haziran seçimleri ardından yaz rehaveti derken, bu süreçte hükümetin kendini hissettirecek atılımlar yapabilmesi için sınırlı imkanları bulunacak.

Böyle bir ortamda hükümetin, kamuoyu beklentilerinin başında olan hatta dörtlünün ilk görüşmelerinde de temel olan hesap sormanın erken devreye girmesi gerekir.

Hükümet, ancak hesap sorarak yurttaşa kendini ispata başlayabilir ve bu açıdan performans değerlendirmesi yapılabilir.

Son zamanlardaki tartışmalara baktığımızda ilk iş yeni meclis başkanına düşecek.

Hükümet pazarlıkları çerçevesinde koalisyon ortakları TDP’li başkan adayını destekleyecek ve büyük olasılıkla Hüseyin Angolemli, bugün geçici olarak bulunduğu meclis başkanlığına seçilecek. Dün ortaya çıkan yasal sorun tartışmaları aşılabilirse… Aşılamazsa CTP ya da HP’li meclis başkanına görev düşecek.

Beklenilen ilk görevi de mal beyanlarının bir önceki döneme göre kıyasını yapmasıdır.

Bunun yanında Ercan Havaalanı ile ilgili meclis araştırmasının sonuçları üzerinden yargı sürecinin derinleştirilmesi bekleniyor. Bunların yanında yeni hükümetin ilk gündem maddeleri arasında UBP Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün’ün mahkeme duruşmasında seslendirilen banka hesaplarındaki hareketlilik de yargıya taşınır diye düşünüyorum.

Bu üç konu yanında yenilerinin de ortaya çıkartılıp üzerine gidilmesi yeni hükümetin zaruri görevidir.

Suçlu olan varsa hesabını versin. Masum olanların da aklanacağı spekülasyonların söneceği bir dönemi getirmek hükümeti kurtaracak ilk adımdır diye düşünüyorum.

Hesap sorma noktasında adım atılmaması hükümette yer alan partileri bitirecektir.

DP dışındaki ortakların tabanlarının öncelik beklentisi bu yöndedir ve bu açıdan tatmin edici adım atılamaması durumunda yeni hükümetin yapacağı muhtemel diğer icraatların fazla önemi kalmayacak.

Yukarıda sıraladığım gerekçelerden dolayı hızlı adım atamayacak yeni hükümeti kurtaracak tek girişim de hesap sorma sürecini başlatmak ve en önemlisi sonuçlanmasının takipçisi olmaktır

YORUM EKLE

banner12

banner1