banner2

İGUANA BAKIMI

Gufi Pet Shop’tan iguana sevenlere tavsiyeler ;
İçinde insan sevgisi olan herkes bir evcil hayvan sahibi olmak istemiştir. Evcil hayvanım böyle olsun, şöyle olsun, etrafı kirletmesin, çocuğumla iyi anlaşsın, benimle konuşsun, etrafı pisletmesin, suyunu yemeğini oraya buraya dağıtmasın falan. Eğer sizde etrafı kirletmesin, gürültü yapmasın, ona baktığım zaman beni sevsin, evcil olsun saldırmasın, evdeki tüm bireylerle iyi anlaşsın diyorsanız İGUANA sizin için ideal bir türdür. Yalnızca dikkat etmeniz gereken bakımının özenle yapılması, iyi beslenmesi ve çevre şartlarının iyi olması gerekmektedir.
Bu yazımızda kertenkele türlerinden İGUANA ile ilgili merak ettiğiniz ve bilmek istediğiniz tüm soruların yanıtlarını, Gufi Pet Shop tecrübesi ile bulabileceksiniz.


* Ortalama yaşam süresi 20 yıl olan İguana, en fazla 2 metre uzunluğuna kadar büyür.
* Erkek iguanalar insanları kendinden korumak için kuyruğunu sallar.
* İguanalar yüksek proteinli meyve ve sebze ile, her gün düzenli olarak aynı saatlerde beslenmelidir. Besin olarak örneğin; marul, dere otu, dut yaprakları, karahindiba, su teresi, şalgam yaprakları, roka, turp otu, salatalık, kabak, bal kabağı, yeşil fasulye, doğranmış bezelye, tatlı patates, bamya, kuşkonmaz, mantar, ekmek, pişmiş pirinç, ıspanak, pancar, kereviz sapı, havuç yaprakları… verebilirsiniz.
* D3 vitamini veya kalsiyum besinlere eklenebilir.
* İguanalara yemeleri için kesinlikle brokoli, karnabahar, havuç, mısır, süt, peynir, yumurta verilmemelidir.
* Yaşam alanları 2 metre kare büyüklüğünde olmalıdır. Ve zeminde talaş kullanılmamalıdır. Bu iguananızın hastalanmasına sebep olmaktadır.
* Yaşam alanı ısısı 27 ile 35 derece arasında olmalıdır.
* İguanalar bol miktarda doğal güneş ışığına ihtiyaç duyarlar böylece güneşten U.V.A. ve U.V.B. ışınlarını alabilirler. U.V.A. iguananızın kendini mutlu ve iyi hissetmesini sağlar. U.V.B. ise, yediklerini sindirmesine ve D vitamini ihtiyacını karşılamasına yardımcı olur.
* İguanalar ağaçlarda yaşadıklarından kafeste olan iguananın tırmanabileceği çeşitli kalınlıklarda dallar, halı kaplanmış tahtalar, düzgün yüzeyli tabanı yassı kaya parçaları bulundurulmalıdır.
* Kafesin, su ve gıda kaplarının rutin olarak onda bir oranında sulandırılmış çamaşır suyu ile yıkanıp durulanması dezenfeksiyon açısından önemlidir.
* Bir kafesin içerisine iki tane iguana koymayın. Bu canlılar doğal ortamlarında tek olarak yaşarlar. Yalnızca çiftleşmek için bir araya geldikleri için, kendilerine özel bölgeleri olmasına dikkat eden iguanalar aynı kafeste kendilerinden bir tür daha olmasından rahatsız olabilir.
* Evde kuş besliyorsanız iguana kafesinizi ondan uzak tutmalısınız. Çünkü iguanalar kuşlardan korkarlar.
Hepinize Gufi Pet Shop olarak, evde mutlaka iguana beslemenizi tavsiye ederiz. Hem temiz hem gürültü yapmayan, iyi bakım yapılırsa uysal olan bir canlı arıyorsanız, İGUANA tam da size göre…

 

YORUM EKLE

banner12

banner1