banner2

İngiltere’den bakış Açısı

Son gelişmelere bağlı olarak kendi şahsi görüşlerimi paylaşmayı uygun gördüm.

KKTC Toplumunda, Türkiye’den başlaması beklenen uçuşlar konusunda “Sağlık konusunda sıfır risk” prensibine dayalı çok şiddetli ve yaygın karşı görüşlere elbette saygı göstermek gerekir.

KKTC Hükümetinin de tam hemfikir bir davranış göstermediği anlaşılıyor. Kararsızlıkların Cumhurbaşkanlığı Seçimi ile bağlantılı olduğu söylenebilir.

Bence, KKTC kısmen bir seçim döneminde olmasından dolayı ve esas itibarıyla Covid-19 ile ilgili başarısının Kurbanı Oluyor. Bu düşünceme bağlı olarak aşağıdaki gelişmeleri belirtmek istiyorum.

İngiltere kısa süre önce uygulamaya başladığı 14 Günlük evde kalma şartını, birçok Avrupa ülkesi ve hatta Türkiye’den gelecek uçuşlar için de iptal etmeyi planlıyor.

İngiltere’ye uçuştan önce PCR Testi gibi Herhangi bir ön şart da konuşulmuyor. Şu anda, Avrupa Vatandaşları Türkiye’ye şartsız gidebiliyor. Türkiye’den dönüşlerin de mukabele esasına göre şartsız ve karantinasız olması bekleniyor.

Bu konudaki açıklamanın Londra’dan 1 Temmuz Çarşamba günü yapılacağı bugün ana haber oldu.

Avrupa Ülkeleri arasında, ölüm sayısı çok yüksek olan İtalya, Fransa ve İspanya’dan gelecek yolculara bile karantinanın kaldırılması bekleniyor.

Buna karşılık virüsle gerekli mücadeleyi yapmadığı gerekçesiyle, Karantina şartı devam edecek Avrupa ülkeleri arasında İsveç ve Portekiz de var !!

Beklendiği gibi, Türkiye’den İngiltere’ye gelişlere ön şartlar kalkarsa, KKTC’ye Türkiye’den yapılacak uçuşlara karşı görüşte olanlar fikir değiştirebilecek mi merak ediyorum !!

Anladığım kadarıyla, Türkiye’de PCR Testi yaptırmak pek kolay bir prosedür değil. Buna ilaveten, KKTC’de gelen yolcular için planlanan PCR varış Testlerinin yaratacağı lojistik problemleri de düşününce Türkiye’den ne kadar turist geleceğini ilgiyle takip edeceğiz.

İngiltere’deki KKTC vatandaşları olarak bizlerin, adaya gelişlerimizi şimdilik askıya almaktan başka bir çaremiz yok diyebilirim.

YORUM EKLE

banner12

banner1