banner2

218 gündür koronavirüsü atlatamadı sebebi araştırılıyor

banner35

banner44
218 gündür koronavirüsü atlatamadı sebebi araştırılıyor

Brezilya'da Sao Paulo Üniversitesi'nde görevli bilim adamları, Kovid-19'a yakalanan ve 218 gün iyileşemeyen bir hastaya rastladı. Hasta, koronavirüse yakalanmadan önce bağışıklık sistemini zayıflatan agresif bir tür kansere yakalanmıştı. 2020 yılının Eylül ayında ise koronavirüse yakalandı. Hasta, koronavirüsten aylar sonra kurtulabildi. Nisan 2021'de ancak negatif test sonucu alan hasta bilim insanları harekete geçirdi.

HİÇ ANTİKOR GELİŞTİRMEDİ

Araştırmayı yürüten Sao Paulo Üniversitesi Tıp Fakültesinde görev yapan Maria Cassia Mendes-Correa, hastanın iyileşmesinin aylarca sürmesi hakkında şunları anlattı:

"Hastaya belirtilerin görülmeye başlamasından sonraki 6 ila 218. günler arasında yapılan bütün PCR testleri pozitif sonuç verdi. Virüs sadece vücutta bulunmuyor aynı zamanda çoğalıyordu da. Yani, bütün bu süreçte virüsü başkalarına bulaştırma riski mevcuttu."

banner37
Virüsün hastanın vücudunda bulaşıcı halde bulunduğuna dair testler, haftalık alınan örneklerle laboratuvar ortamında yürütülen çalışmalarda ortaya kondu. Correa, hastanın 218 günlük hastalığının 196 gününün gözlemlendiğini söyledi. Hastadan 2021 Ocak ve Nisan ayları arasında kan, idrar ve anal bölgeden alınan örneklerden yapılan analizlerde, araştırma süresinin çoğunda virüsün kalıcılığına rastlandığı belirtildi.

Öte yandan, hastaya yapılan serolojik testlerin, hastanın Kovid-19'a karşı hiç antikor geliştirmediğini gösterdi.

VİRÜS HASTANIN BÜNYESİNDE MUTASYONA UĞRADI

Araştırmacılar, hastadan alınan örneklerde virüsün, bazıları Kovid-19'un insan vücuduna nüfuz etmesini sağlayan "spike" proteininde olmak üzere, mutasyona uğradığını tespit etti.
Mendes-Correa, "Bu veriler toplumda normal olarak gözlemlenen mutasyon sürecinin aynı bünye içinde gerçekleştiğini gösteriyor. Bu endişe verici bir durum, çünkü insan organizmasına daha iyi adapte olmuş viral varyantların ortaya çıkmasını desteklemektedir." diye konuştu.

Nüfusu 210 milyonu aşan Güney Amerika ülkesi Brezilya, yarım milyondan fazla Kovid-19 kaynaklı ölü sayısı ve 18 milyondan fazla vaka ile dünyada salgından en çok etkilenen ülkeler arasında bulunuyor.

YORUM EKLE
banner50
SIRADAKİ HABER

banner12

banner1