banner2

30 BİNİ AŞKIN YÜREĞE DOKUNDULAR

30 BİNİ AŞKIN YÜREĞE DOKUNDULAR

30 BİNİ AŞKIN YÜREĞE DOKUNDULAR

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)’nde, 10 Mart 2020 tarihinde görülen ilk Covid-19 vakasının hemen ardından, anımsayacağınız üzere, salgının ülke genelinde yayılmasının önlenmesini sağlamak amacıyla KKTC Bakanlar Kurulu ivedi olarak toplanarak, çeşitli kısıtlamaları içeren bazı kararlar üretmek zorunda kalmıştır. Elbette belirlenen bu önlemler dizisi, tıpkı salgının görüldüğü diğer ülkelerde olduğu gibi, ülkemizde de ekonomik ve sosyal burhan yaşanmasına neden olmuştur. Ancak ülkemizde vuku bulan ekonomik kriz, beklenilenin oldukça üzerinde hissedilmiş ve bu krizden yalnızca ülkemizde hayatlarını sürdüren yabancı işgücü ve eğitim gören Türk ve yabancı öğrencilerimiz değil, çok sayıda KKTC vatandaşımız da oldukça derinden etkilenmiştir. Global ekonomik krizle birlikte ülkemizdeki alım gücünün ve sosyal-ekonomik refahın ciddi anlamda düştüğü gerçeği, salgınla ortaya çıkan yeni bir ekonomik krizle birleşince, yaşanan ekonomik yıkım da bir o kadar büyük olmuş ve birçok aile tabiri caizse “açlıkla” sınanmış ve “yoklukla” mücadele etmek zorunda kalmıştır.

Tam da böyle bir zamanda, birbirimize sıkıca ve ebediyen kopmayacak güçlü bağlarla bağlı olduğumuz Anavatanımız’dan desteğimiz yine gecikmemiştir. Anavatanımızın neferlerinden; yüreği salt vatan, millet ve bayrak aşkıyla dolu; Tek Yürek İki Devlet; Tek Millet İki Devlet olgusunu yüreğinde, aklında ve ruhunda benimsemiş hayırsever iş insanı, A&G Hukuk Bürosu’ndan Avukat Ali Gürel beyefendi ile KKTC’de ikamet eden yakın arkadaşı Ertuğrul Gazi Abiç beyefendi seferber olmuşlardır.

Değerli okurlarım, 252 bin 497’si KKTC vatandaşı ve 121 bin 802’si ülkemizde geçerli ikamet iznine sahip toplam 374 bin 299 nüfusa sahip ülkemizde (https://www.gundemkibris.com/kibris/baybars-kktc-nufusu-374-bin-299-h271790.html), 30 bini aşkın kimseye ulaşılarak çeşitli iade yardımları yapılmıştır. Çok kıymetli değerlerimiz, Avukat Ali Gürel beyefendinin maddi-manevi katkılarıyla ve Ertuğrul Gazi Abiç beyefendinin koordinesi ve kontrolünde gerçekleşen yardım faaliyeti neticesinde ülkemizin toplam nüfusunun %8’ine denk gelen, gerçek anlamda ihtiyaçlı 30 bini aşkın kimseye gerekli tüm gıda ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde hazırlanmış yardım kolilerine ilaveten ek gıda yardımları da yapılmıştır. Söz konusu yardım kolilerinde salça çeşitleri, reçeller ve helvalardan tutunda yağ, tuz, şeker, un, çay ve bakliyat çeşitlerine kadar birçok ürün yer alırken, bunların yanı sıra kilolarca patates, portakal, domates, salatalık vb. diğer çeşitli iaşe yardımları da yapılmıştır.

Ülke genelinde yapılan iaşe yardımlarının dağılımı ise şu şekildedir: Dipkarpaz Belediyesine, Yeni Erenköy Belediyesine, Büyükkonuk Belediyesine, Mehmetçik Belediyesine, Girne Belediyesine, Esentepe Belediyesine, İnönü Belediyesine, Serdarlı Belediyesine, Dikmen Belediyesine, Geçitkale Belediyesine, Ulukışla Muhtarlığına, Tirmen Muhtarlığına, Kurudere Muhtarlığına, Dörtyol Muhtarlığına, Korkuteli Muhtarlığına, Güvercinlik Muhtarlığına, Maraş Bölgesinde beş Muhtarlığa, Lefke Surlariçi Bölgesinde on Muhtarlığa, Alayköy Muhtarlığına, Gönyeli Muhtarlığına, Göçmenköy ve Çınarlı Muhtarlıklarına, ayrıca Gazi Mağusa bölgesinde ihtiyaçlı muhtelif ailelere, Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde paket programı dışında kalan öğrencilere, Lefke Avrupa Üniversitesi’nde paket programı dışında kalan öğrencilere de iaşe yardımı yapılmış ve yapılan gerek toplu gerek bireysel tüm iaşe yardımlarına ilişkin ilgili tutanaklar tüm şeffaflığıyla tutulmuştur.

Değerli okurlarım, gerçek anlamda ihtiyaçlı durumda olan nüfusun tespit edilmesi, bu nüfusa ulaşılması ve bu nüfusun tüm gıda ihtiyaçlarının karşılanması takdir edersiniz ki oldukça meşakkatli bir faaliyettir. Dolayısıyla, KKTC’nin toplam nüfusunun %8’ine denk geldiği tespit edilen bu nüfusun gıda ihtiyaçlarını, tüm maddi ve manevi kaynaklarını seferber ederek tek başına üstlenen Çok Kıymetli Avukat Ali Gürel beyefendi ve gecesini, gündüzüne katarak hiçbir emeğine esirgemeyen Çok Kıymetli Ertuğrul Gazi Abiç beyefendiye 30 bini aşkın kimse adına teşekkür etmeyi kendime bir borç biliyor ve bu yazıyı kendilerine ithaf ediyorum.

Sevgi ve Saygılarımla,

Elif ABİÇ (MOHUL)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner12

banner1