banner2
banner34

Akıncı: 8 Mart Dünya Kadınlar günü kadın hakları hareketinde bir odak noktasıdır

Akıncı: 8 Mart Dünya Kadınlar günü kadın hakları hareketinde bir odak noktasıdır
banner45
banner46

Kadından Yaşama Destek Derneği (KAYAD) Başkanı Meral Akıncı, Kadınlar Günü’nün, insan hakları temelinde kadınların siyasi ve sosyal bilincinin geliştirilmesine, ekonomik, sosyal ve siyasi başarılarının kutlanmasına ayrıldığını kaydetti.

Akıncı yayınladığı 8 Mart Kadınlar Günü mesajında, “Yaşadığımız deprem felaketi bize bir kez daha göstermiştir ki, toplumsal cinsiyet eşitliğinin olmadığı toplumlarda afet durumlarında kadının omzuna yüklenilen yük kadının verdiği mücadeleyi daha da zorlaştırmaktadır.” ifadelerini kullandı.

banner37
Akıncı mesajında ayrıca şunlara değindi:

“KAYAD olarak, 25 Kasım 2022 de tekrar meclise sunduğumuz ev içi şiddet yasasının ivedilik kazanmasına rağmen hâlâ komitede beklemede olduğunun altını çizerek, 16 yaşındaki bir genç kızın flört şiddetine maruz kaldığı bir ilişki sonucu öldürülmesinin ardından, derhal ev içi şiddeti yasasının yürürlüğe girmesi gerektiğini ve okullarda Toplumsal Cinsiyet Adaleti ve Sağlıklı İlişki Eğitim Kılavuzunun müfredata dahil olması gerektiğini bir kez daha vurgularız.

Sadece 8 Mart değil her gün emek vermeye bu uğraş verilirken toplumun her kesimi ile dayanışma göstermeye ve bıkmadan yılmadan kadının toplumdaki yerini güçlendirmeye devam edeceğiz.”

YORUM EKLE
banner50
SIRADAKİ HABER

banner12

banner1