banner2
banner34

Aksa Enerji KKTC Kıyılarında Akdeniz Fokları’nın Yaşam Alanlarını Araştıracak

banner35

Aksa Enerji KKTC Kıyılarında Akdeniz Fokları’nın Yaşam Alanlarını Araştıracak
banner45

Aksa Enerji, KKTC kıyılarında Akdeniz foklarını gözlemleyerek, fokların yaşam alanlarının korunmasına yönelik çalışmaları ile sosyal sorumluluk projelerine bir yenisini daha ekliyor.

banner37
2003 yılından bu yana KKTC’de enerji talebini kesintisiz bir şekilde karşılamaya çalışan Aksa Enerji, faaliyet gösterdiği bölgelerde yer alan canlı türleri üzerindeki olası çevresel etkileri gözeten bir yaklaşımla operasyonlarını sürdürmeye devam ediyor. Bu amaçla Şirket, KKTC’de biyoçeşitliliğin korunmasına yönelik yeni bir projeye başlayacak.

Aksa Enerji, dünyada nesli tükenmekte olan canlılar kategorisinde bulunan ve dünyadaki popülasyonunun yaklaşık 700 kadar olduğu tahmin edilen Akdeniz foklarının üreme noktalarından biri olan Kuzey Kıbrıs kıyılarında fokların üreme alanlarının tespiti ve davranışlarının gözlemlenmesiyle ilgili yeni bir çalışmaya imza atacak. Proje kapsamında Akdeniz foklarının yaşam, üreme ve barınma alanları belirlenecek ve fokların bu alanlarda karşılaşabilecekleri olası tehlikelere dönük tespitler oluşturulacak.

Özellikle ilkbahar ve yaz mevsimlerinde Kuzey Kıbrıs sahillerinde bazı mağaralara uğradıkları bilinen Akdeniz foklarının bu mağaraları üreme ve barınma alanı olarak kullandıkları tahmin ediliyor. Aksa Enerji’nin destek verdiği proje ile bu bölgelerin tespiti ve gözlemlenmesi sonucu elde edilecek veriler, KKTC devlet makamları, araştırma ekipleri ve ilgili sivil toplum örgütleriyle paylaşılarak türün koruma altına alınmasına katkı sağlanacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner12

banner1