banner2

Amcaoğlu, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla ulusa sesleniş konuşması yaptı

banner35

banner44
Amcaoğlu, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla ulusa sesleniş konuşması yaptı
banner45
banner46
banner47

Bakan Amcaoğlu, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk Milletinin iradesini temsilen, Türkiye Büyük Millet Meclisini açışının 101. Yıldönümünün her yıl olduğu gibi büyük bir heyecanla kutlandığını kaydetti.

23 Nisan 1920’de Ankara’da yakılan bağımsızlık meşalesinin, Anadolu’nun dört bir yanını aydınlattığını vurgulayan Amcaoğlu, o günden bu güne geçen 101 yıllık sürede, Türkiye Cumhuriyeti’nin dev bir çınar olduğunu söyledi. “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bağımsızlık ve cumhuriyet fikrinden esinlenen Kıbrıs Türkü de, büyük acılar çektiği ulusal direniş ve varoluş mücadelesini, 1983 yılının 15 Kasım’ında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetini ilanıyla taçlandırdı.

Geleceğin teminatı olan sevgili çocuklarımız; unutmayın ki, Mustafa Kemal Atatürk, “Ey yükselen yeni nesil, istikbal sizsiniz. Cumhuriyeti biz kurduk, onu yaşatacak olan sizlersiniz” diyerek sizlere duyduğu güveni ifade etmiştir.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı tüm Dünya’da çocuklara armağan edilmiş bir ilktir ve tektir.” Bakan Amcaoğlu, Anavatan Türkiye’yi ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni ilelebet payidar kılacak, ayakta tutacak olanın bugünün çocukları olduğunun altını çizerek, “ Biz Kıbrıs Türkleri olarak her 23 Nisan’ı ailelerimiz ve çocuklarımızla birlikte dün olduğu gibi bugün ve gelecekte de kutlamayı sürdüreceğiz” dedi.

banner37
Özgürlük ve barışın hakim olduğu topraklarda her dilden, her renkten, her dinden çocuklarla birlikte olmaktan bugün olduğu gibi yarın da onur ve gurur duymaya devam edeceklerini ifade eden Amcaoğlu, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın, Anavatan ile milli birlik ve beraberliğin pekiştirildiği, millet olarak tasada ve kıvançta bir olunduğu gün olarak kalmaya devam edeceğini vurguladı. “Ne acıdır ki, bu yıl ikinci kez 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını Kovid 19 nedeniyle evlerimizde kutluyoruz. Pandemi nedeni ile sizleri ve sevdiklerinizi korumak maksadıyla evlerimizde bu büyük coşkuyu yaşamak zorunda kalıyoruz…

Ancak, uzaktan eğitimde özellikle son aylarda ciddi başarılar elde ettik. Çocuklarımızın eğitiminde yaşanan sıkıntıları en aza indirmek için inanın elimizden gelen tüm çabayı harcadık ve harcamakta da kararlıyız. Bugün evlerimizi, balkonlarımızı her zaman yaptığımız gibi Türk Bayrağı ve KKTC Bayrağı ile süslemeyi ne olur ihmal etmeyelim. Sevgili velilerimiz, pandemi nedeniyle yaşanan sıkıntının farkındayız. Uzaktan eğitim konusunda sizlerin desteği bizler için çok önemlidir, işbirliğimize büyük değer vermekteyiz.

Kapımız her zaman sizlere açıktır. Sevgi, barış, dostluk, kardeşlik felsefesi temelinde 101’inci yılını  kutladığımız 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı sevincine, çocuklarımızla birlikte ortak olalım, bu coşkuyu onlarla birlikte yaşayalım.” Olgun Amcaoğlu, Atatürk’ün ilkelerinin temel alındığı KKTC’nin korunması ve yaşatılması, her alanda gelişmesi için bugünün çocuklarına düşen görevin çok çalışmak olduğunu iafede ederek, sözlerini şöyle tamamladı; “Bu hedefler ulaşmak için, dürüst olmayı, çalışkan olmayı, barışı, kardeşliği, yardımlaşmayı bileceksiniz,Vatan sevgisini, bayrak sevgisini bileceksiniz, Birlik olmayı, beraber yaşamayı bileceksiniz Ülkemizin aydınlık geleceğini şekillendirebilmek için, Kurtuluş savaşı nedir?

Çanakkale nedir? 19 Mayıs nedir? 29 Ekim nedir? 23 Nisan nedir? 20 Temmuz nedir? 15 Kasım nedir? Bileceksiniz. Yani sevgili çocuklar, yükünüz biraz ağır. Ama Atatürk sizlere güvendi, biz de güveniyoruz. Bu ülkenin aydınlık yarınlarını,  sizler devam ettireceksiniz. Bu vesile ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Türkiye Cumhuriyeti ve Dünya Çocuklarının 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutlar,  sizleri sevgiyle, saygıyla kucaklarım.”

Kaynak: BRTK - Bayrak Radyo ve Televizyon Kurumu

YORUM EKLE
banner50
SIRADAKİ HABER

banner12

banner1