banner2

Asgari Ücret NET 3150 TL mi oluyor?

Asgari Ücret NET 3150 TL  mi oluyor?

Özel sektör çalışanlarının dört gözle beklediği asgari ücret tespiti için sona yaklaşılıyor.

İşçi tarafının önerisi olan NET 3150 TL üzerinde uzlaşıya yakın olunduğu öğrenilirken Komisyonun önümüzdeki günlerde toplanıp son kararını vermesi bekleniyor.

İLK TOPLANTI 9 OCAK'TA YAPILDI

Asgari Ücret Saptama Komisyonu 2019 yılının ilk asgari ücretini belirlemek üzere 9 Ocak'ta toplanmıştı.

Toplantı'da konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler konuya ilişkin açıklamasında, asgari ücret için tüm tarafları düşünerek bir adım atacaklarını belirtti.

Bakan Çeler bir etkinlikte yaptığı konuşmada, “Toplantının çekişmeli geçeceğini düşünüyorum. Benim aklımdan geçen rakam aslında çok yüksektir ama her iki sektörü de düşünerek hem işçi tarafını, hem işvereni, hem de devlet tarafını düşürek bir adım atacağız” diye konuştu

17 OCAK'TA İKİNCİ TOPLANTI

Asgari Ücret Saptama Komisyonu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın çağrısı 2019 yılında geçerli olacak ilk asgari ücreti belirlemek amacıyla 9 Ocak 2019 tarihinde saat 15.00’de; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda toplandı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler başkanlığında, iki saat süren toplantıda; işçi, işveren ve devlet tarafı temsilcileri 2019 yılının ilk asgari ücretini belirlemek amacıyla durumu değerlendirmiş ve görüş alışverişinde bulundu.

İşçi ve işveren taraflarının önerilerinin yeniden değerlendirilmesi amacıyla Asgari Ücret Saptama Komisyonu’nun, 17 Ocak Perşembe günü saat 17.00’de yeniden bir araya gelmesi kararı alındı.

ÖZEL SEKTÖR ÇALIŞANLARINA  EK MAAŞ DESTEĞİ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler özel sektörde çalışanlara ek maaş desteği konusunda  açıklamalarda bulundu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler özel sektörde çalışanlara ek maaş desteği konusunda  açıklamalarda bulundu. Asgari ücretin iki katının altında maaş alan KKTC vatandaşı ve sendikalı  özel sektör çalışanlarının sosyal sigorta primi ve ihtiyat sandığı yatırımlarının devlet tarafından karşılanması ve bu şekilde maaş artışı sağlanması düzenlemesi başsavcılıktan  olumlu görüş aldı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler , ek maaş desteği konusunda Başsavcılıktan olumlu görüş aldığını kaydederek, ek maaşların sadece KKTC vatandaşlarına İhtiyat Sandığı’nın altında oluşturulan İstihdam Destek Merkezi Fonu’ndan ödeneceğini açıkladı.

Çeler “İhtiyat Sandığının altında İstihdam Destek Merkezi Fonu ki bu fon yurt dışından getirilen, işverenin yurtdışından getirdiği her bir işçi için ek bir vergi niteliğinde KKTC vatandaşlarının istihdamının önü kesildiği için başka bir alanda kendilerine istihdam olanağı sağlansın diye rahmetlik Sonay Adem döneminde başlatılmış bir fondu. Bu fonda yaklaşık 170 kusur milyon liramız var orada ve her ay faizleri, mevduatı ve gelirleri ile bu artıyor. Burada emekçinin hakkı yenilir diye bir şey yoktur çünkü İhtiyat Sandığı fonu ayrıdır İstihdam Desteği Merkezi fonu tamamen ayrıdır. Ve bunu işveren biriktirtirdi orada bu kadar yıldır. Emekçiye bu ek maaş desteğini verirken diğer taraftan da bu ekonomik krizde işvereni de desteklemek adına tüm KKTC vatandaşlarının yüzde yüz sosyal sigorta ve ihtiyat sandığı pirimlerinin de yine bu fon tarafından karşılanması” hedefimizdir dedi.Bu sistemle birlikte çalışanlara da ek maaş desteğinin verileceğini söyleyen Bakan Çeler, bazı kriterlerin de olduğunu kaydetti.

Çeler “Bazı kriterler vardır çalışanın asgari ücretin 2 katının altında maaş alması, Maaşın banka üzerinden yatırılması toplu iş sözleşmeli ve sendikalı olması gibi” dedi.

Bakan Zeki Çeler, bu sistemin 2019-2020 yılları arasında uygulanacak 2 yılı kapsayan bir sistem olduğunu söyledi.

 

Güncelleme Tarihi: 14 Ocak 2019, 08:33
banner9
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner12

banner1