banner2
banner34

Bakan Oğuz, TC. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Serdar Çam ve TİKA başkanı Kayalar ile Laguna Balıkçı Barınağı’nı ziyaret etti

Bakan Oğuz, TC. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Serdar Çam ve TİKA başkanı Kayalar ile Laguna Balıkçı Barınağı’nı ziyaret etti
banner45

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz, Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Serdar Çam, Türk İşbirliği Koordinasyon Ajansı (TİKA) Başkanı Serkan Kayalar ve beraberindeki heyet ile birlikte, TİKA tarafından yapımı tamamlanan ve çevre düzenleme projesi devam eden Laguna Balıkçı Barınağı’nı ziyaret etti.

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Gazimağusa Limanı’nda bulunan tahta iskelenin önündeki betonun çökmesi sonucu yük limanı ve balıkçı barınağı olarak kullanılan limanın kullanılmaz hale gelmesi sonucunda Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’na bağlı Hayvancılık Dairesi ve Planlama İnşaat Dairesi çalışma başlamıştı.

TC Kültür ve Turizm Bakanlığı TİKA Başkanlığı Lefkoşa Program Ofisi’nin, 2020 ve 2021 yıllarında Laguna Balıkçı Barınağını Destekleme kapsamına aldığı anımsatılan açıklamada, "Laguna (Gazimağusa) Balıkçı Barınağı Rıhtımı I. Etap kapsamında 152 metre rıhtım ve yanaşma yeri, rıhtım önü derinleştirme çalışmaları, ikinci etap kapsamında ise 110 metre rıhtım ve yanaşma yeri, rıhtım önü derinleştirme çalışmaları ile yağmur suyu drenaj/sirkülasyon kanallarının inşa edildiği” belirtildi.

banner37
I. ve II. Etap projelerinin sonunda Gazimağusa Limanı’nda bulunan 68 tekneye yanaşma ve/veya bağlama yeri sağlandığı belirtilen açıklamada, Laguna Balıkçı Barınağı’nda başlatılan çevre düzenlenmesi projesinin Nisan 2023 tarihinde tamamlanmasının hedeflendiği de kaydedildi.

Açıklamada, “Konumu itibarı ile şehrin odak noktasında bulunmasından dolayı yoğun hareketliliğe neden olan Limanda, gerek iş sağlığı ve güvenliği gibi risk faktörlerinin önüne geçilmesi gerekse sağlık ve hijyen yönünden rıhtımların geri kullanım alanın çevre düzenlenmesi yapılarak, alt yapı eksikliklerin kısa sürede tamamlanacağı” da belirtildi.

Bakanlık açıklamasında, TİKA Başkanı Serkan Kayalar’ın “yeni projelere desteklerinin devam edeceği bilgisini verdiği” de kaydedildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner12

banner1