banner2
banner34

‘Bi Daha’ markasına 3 buçuk milyon TL’lik dolandırıcılık suçlaması

banner35

‘Bi Daha’ markasına 3 buçuk milyon TL’lik dolandırıcılık suçlaması
banner47

Bi daha’ markası adına yıllardır fason üretim (yoğurt, ayran) yaptırdığı Musa’nın Yoğurtları firmasını 3.500.000 TL dolandıran Havva Varan ; hem ödemesi gereken parayı ödemedi hem de şirketin adını kullanarak kaçak üretim yapmaya devam etti.

Bakan yok, denetleyen yok

Ülkenin tanınmış iş kadınlarından Varan Gıda ve Süt Ürünleri Direktörü Havva Varan, 3 buçuk milyon TL’lik dolandırıcılık suçlamasıyla polislik oldu.

‘Bi daha’ markasıyla yoğurt ve ayran üretmesi için Birel Sütçülük ve Ticaret Şti. Ltd. (Musa’nın Yoğurtları) ile anlaşma yapan ancak üretilen yoğurt ve ayran karşılığı ödemesi gereken 3 buçuk milyon TL’yi vermemek için çekleri tek imzadan çift imzaya çıkaran Havva Varan şikâyet üzerine polise çağrıldı.

Polis, Varan’a “Sahtekarlıkla mal temini’ suçundan dava okuyup serbest bırakırken, Musa’nın Yoğurtları Firmasının avukatının devreye girdiği öğrenildi. 

Çekleri verdikten sonra çift imzaya çıkardı

banner37
Elde edilen bilgilere göre 3 buçuk milyonluk sahtekarlık olayı şöyle gerçekleşti; Havva Varan, Musa’nın Yoğurtları Firmasıyla ‘Bi daha’ markası adıyla yoğurt, ayran üretmesi için anlaşma yaptı. Varan, anlaşma karşılığı 3 buçuk milyon tutarında, 3 ay vadeli ve tek imzayla bozdurulabilen 3 çek yazdı. Musa’nın Yoğurtları yetkilileri anlaşma uyarınca üretime başlarken, vadesi geldiği için çekleri bozdurmaya gidince büyük bir şok yaşadı. Havva Varan’ın anlaşma yapıldıktan ve 3 çeki yazdıktan sonra ilgili bankaya gidip, yasadaki boşluğu da kullanarak çek hesabını çift imzaya çıkarttığı ortaya çıktı. Böylelikle Musa’nın Yoğurtları yetkililerinin ellerindeki çekler geçersiz hale geldi.

Dava okuyup bıraktılar

Varan’dan aldıkları çekleri bozduramayan Musa’nın Yoğurtları 2 ay önce bi daha markası adına fason üretimini yaptıkları ayran ve yoğurt üretimini durdururken, Varan gıda süt ürünleri şirketi (Bi Daha) 2 aydan bu yana merdiven altı yerlerde ürettiği ayran ve yoğurtların kaselerini bardaklarının üzerine. Üretici firma olarak Birel Sütçülük ve Ticaret Şti. Ltd’in adını kullanarak ismini yazarak piyasaya lokantalara marketlere satış yapmaya devam ediyor. Hem 3 buçuk milyon TL’yi ödemeyen hem de Musa’nın Yoğurtlarının ismini kullanmaya devam eden Havva Varan, şikâyet üzerine polise çağrıldı ancak sadece aleyhine “sahtekarlıkla mal temini” suçundan dava tebliğ edilerek, serbest bırakıldı.

Güncelleme Tarihi: 11 Eylül 2023, 15:52
banner48
YORUM EKLE
banner50
SIRADAKİ HABER

banner12

banner1