banner2
banner34

Bilimsel Danışma Kurulu, Alagadi Özel Çevre Koruma Bölgesi 2023 Revize Yönetim Planı konusunda açıklama yaptı

Bilimsel Danışma Kurulu, Alagadi Özel Çevre Koruma Bölgesi 2023 Revize Yönetim Planı konusunda açıklama yaptı
banner45

Bilimsel Danışma Kurulu, Alagadi Özel Çevre Koruma Bölgesi 2023 Revize Yönetim Planı ile birlikte, Çevre Koruma Dairesi izni olmadan inşaat ruhsatı verilmesi veya inşaat yapılmasının yasak olacağını açıkladı.

Danışma Kurulu açıklamasında, herhangi bir inşaat faaliyetine izin verilmesi durumunda 18/2012 Sayılı Çevre Yasası kurallarının uygulanacağını belirterek, “Planı incelemeden her düzenlemede bir art niyet aranmasını kınamakla birlikte, Bilimsel Danışma Kurulu olarak hazırlamış olduğumuz revize planla ilgili tüm soruları yanıtlamaya hazır olduğumuzu tüm kamuoyuna bildiririz” ifadeleri kullanıldı.

Bilimsel Danışma Kurulu, Başbakan Yardımcılığı Turizm Kültür Gençlik Ve Çevre Bakanlığı Basın Bürosu aracılığıyla Alagadi Özel Çevre Koruma Bölgesi 2023 Revize Yönetim Planı konusunda açıklama yaptı.

Açıklamada, 25 Ağustos 1997’de Bakanlar Kurulu’nun E/134697 sayılı kararıyla, Alagadi bölgesinin, Özel Çevre Koruma Bölgesi (ÖÇKB) olarak ilan edildiği anımsatılarak, amacın bölge içinde bulunan habitatın öneminden dolayı yaşam alanlarının korunması ve yumurtlayan deniz kaplumbağalarına verilecek rahatsızlığı en aza indirmek olduğu vurgulandı.

Bu karar ve onu izleyen Şehir Planlama Dairesi ve Çevre Koruma Dairesi’nin birlikte hazırladığı 3 Temmuz 1999 ve 81 Sayılı Resmi Gazetede yayımlanan, Alagadi Çevre Planı’nın, kıyıların kullanımına ve ileride gerçekleşecek yapılaşmaya yasal düzenlemeler getirdiği kaydedildi.

Açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

banner37
“Natura 2000 kapsamında Avrupa Birliği uzmanları tarafından 2008-2010 yıllarında yapılan proje kapsamında Alagadi ÖÇKB Yönetim Planı 2011 yılında yürürlüğe girmiştir. Fakat bir önceki Bakanlar Kurulu kararının iptal edilmemesi nedeniyle, diğer izin makamları, Çevre Koruma Dairesinin görüşünü almadan inşaat ruhsatı vermeye devam etmişlerdir. 2012 yılında geçen Çevre Yasasındaki yetkiye dayanılarak yürürlüğe giren Ekolojik Etki Değerlendirme Tüzüğü kapsamında, daireye gelen her plan, proje ve faaliyet, yönetim planları kapsamında değerlendirilmektedir.

Sivil toplum örgütleri ve Çevre Koruma Dairesi’nin açtığı davalarla bu yapılaşma durdurulmaya çalışılsa da, 2011'den günümüze ÖÇKB içerisinde birçok yapılaşma gerçekleşmiştir.”

Alagadi ÖÇKB Harita ve Yönetim Planı revize edilmeden Bakanlar Kurulu’na sunulması düşünülen halinin halkla paylaşılması adına, Bilimsel Danışma Kurulu tarafından sunumların yapıldığı ve 14 Temmuz tarihinde Turtle Paradise Restaurant & Bar’da Bilgi Edinme Hakkı Yasası kuralları dikkate alınarak, halkın katılımı toplantısı düzenlendiği belirtildi.

Açıklamada, on yılda bir ÖÇKB’lerin değerlendirilerek, revize edilmesi gerekliliği ile birlikte, 1999 yılındaki Çevre Planın yürürlükten kalkması amacı ile Bilimsel Danışma Kurulu ve Çevre Koruma Dairesi personeli ile birlikte hazırlanan Bakanlar Kurulu’nun 26 Temmuz 2023 Tarih ve Ü (K-I) 1151-2023 Sayılı Kararı ile Resmi Gazete’de yayınlanan Alagadi ÖÇKB Haritasının güncellendiği ve Yönetim Planı’nın da işlevsel hale geldiği ifade edildi.

ÖÇKB haritasından, yapılaşan alanların çıkarıldığı, daha önceki planlarda, kapsamlı gelişim alanı olarak kabul edilen yerlerin de kapsamının daraltıldığı belirtilen açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

“Revize plan ile birlikte, Çevre Koruma Dairesi izni olmadan inşaat ruhsatı verilmesi veya inşaat yapılması yasak olup, herhangi bir inşaat faaliyetine izin verilmesi durumunda 18/2012 Sayılı Çevre Yasası kuralları uygulanacaktır.

Planı incelemeden her düzenlemede bir art niyet aranmasını kınamakla birlikte, Bilimsel Danışma Kurulu olarak hazırlamış olduğumuz revize planla ilgili tüm soruları yanıtlamaya hazır olduğumuzu tüm kamuoyuna bildiririz.”

Bilimsel Danışma Kurulu şu isimlerden oluşuyor; Prof. Salih Gücel (Ekolog), Prof. Dr. Özge Özden (Ekolog), Doç. Dr. Can Kara (Şehir Planlama Uzmanı), Doç. Dr. Nazım Kaşot (Biyolog), Dr. Damla Beton (Biyolog), Dr. Robin Snape (Zoolog), Adilcan Meraklı (Peyzaj Mimarı) ve Mustafa Kemal Meraklı (Emekli Çevre Koruma Dairesi Memuru).

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner12

banner1