banner2

Cengo Püsküllü Parkı'nda teknolojik kerpiç uygulaması

banner35

Cengo Püsküllü Parkı'nda teknolojik kerpiç uygulaması
banner47

26 Kasım 2022 Cumartesi günü KTMMOB Mimarlar Odası Sürekli Mesleki Gelişim Merkezi
tarafindan TEKNOLOJİK KERPÍÇ Yapımı ve Uygulamalı Eğitim düzenlenmiştir.
Çocuklar için sportif, kültürel ve sosyal projeler geliştiren ve bu alanlarda gelişimlerini sağlamak, bilgi/ beceri ve mutluluklarını artırmak amacıyla kurulan Cengo Vakfı Girne Püsküllü bölgesinde çocuklar ve gençler için park ve aktivite alanı proje inşası yürütmektedir. 800m2 lik alan içerisinde tasarlanan TOPRAK Büfe, engelli wc ve depo alanı Teknolojik Kerpiç' olarak adlandırılan sıkıştırılmış topraktan yapılmaktadır.

Bu yapım tekniği, yaşam konforunu en iyi düzeyde sağlayan bir uygulamadır. Toprak Büfe'nin yapımı Kıbrıs Vakıflar idaresi tarafından desteklenmekte olup, Kıbrıs Mimarisi' nin kültürel mirası olan toprak yapıların kullanımının yaygınlaşması için Cengo Vakfı- Kıbrıs Vakıflar idaresi birlikte çalışmalar sürdürmektedir.

Girne Püsküllü bölgesi Cengo-V Parkında 26 Kasım 2022 Cumartesi günü KTMMOB Mimarlar Odası Sürekli Mesleki Gelişim Merkezi tarafından TEKNOLOJİK KERPÍÇ Yapımı ve Uygulamalı eğitim düzenlenmiş ve birçok mimar, mühendis ve ilgili vatandaşlar katılmıştır. Y.Mimar Özge Özbekoğlu tarafından yapılan uygulamalı eğitimde toprak yapıların en önemli özelliğinin 'en iyi yaşama koşullarını en az miktarda enerjiyle sağlamak" olduğunu ve KKTC'nin enerji ithal eden bir ülke olduğu halde evlerimizde her odada bir klima ile ancak serinleyebilme sorununa değindi.

banner37
21.yüzyılda bize yakışanın çevre ve insan dostu barınaklarımızda yaşamlarımızı sürdürmemiz
olması gerekliliği aktarıldı.

Proje danışmanlığını yürüten Prof. Dr. Bilge Işık'ın da katıldığı eğitimde birçok teknik detaylar da değerlendirilip paylaşıldı.

Girne Belediyesi tarafından sağlanan alan içerisine yapımı süren projeye birçok gönüllü ve
hayırsever de katkı koymaktadır.

Bununla birlikte TC Belediyeler Birliği ile ortak protokol tarafından çocuk oyun grupları da Rize Belediye'si tarafından hibe edilmiştir.
Sadece Kıbrıs mimarisine olan katkısi değil, insan ve çevreye yaptığı olumlu sonuçlarının, modern kullanım çözümleri ve daha birçok konunun derinlemesine konuşulduğu uygulamalı eğitim son derece faydalı tamamlanmıştır.

Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2022, 18:47
YORUM EKLE
banner50
SIRADAKİ HABER

banner12

banner1