banner2

Cihat Yaycı’dan Doğu Akdeniz uyarısı: Bir an evvel MEB ilan etmeliyiz

banner35

banner44
Cihat Yaycı’dan Doğu Akdeniz uyarısı: Bir an evvel MEB ilan etmeliyiz
banner45

Mavi Vatan doktrininin mimarı, Türk Denizcilik ve Global Stratejiler Merkezi Başkanı Müstafi Tümamiral Doç. Dr. Cihat Yaycı, sismik araştırma ve sondaj gemilerin Doğu Akdeniz’den çekilmesini ve bölgede henüz MEB ilan edilmemesini eleştirdi.

Doğu Akdeniz’de derhâl MEB ilan edilmesi gerektiğini vurgulayan Yaycı “Sismik araştırma ve sondaj gemilerimiz o sahalara çıkarılmalı. NAVTEX’i yayınlatanlar hakkında gerekli soruşturma yapılmalı. Hukuki ve diplomatik yönden atakta olmalıyız” değerlendirmesini yaptı.

Türkiye Gazetesine açıklamalarda bulunan Cihat Yaycı, şunları söyledi:

“Türkiye, askerî tedbirleri uygulamadan önce mutlaka diplomatik girişimlerini sağlamalıdır. Askerî tedbirler en son uygulanacak tedbirlerdir. Rumların kiraladığı bu geminin, Türk deniz yetki alanlarına girmesi konusu askerî bir tedbirle engellenmiştir. Bu, ‘diplomasi işe yaramadı, askerî tedbire geldik’ demektir. Dolayısıyla bu, diplomasinin başarısızlığıdır.

banner37

TÜRKİYE 20 SENE KAYBETTİ

Diplomasinin ne yapması gerektiğine karar vermesi lazım. Türkiye’ye 20 senelik zaman kaybettirdiler. Haritaya yanlış bakarak; biz söylemesek ‘Libya, Filistin, Lübnan ve Suriye ile karşılıklı kıyımız yoktur’ diyenlerle Türkiye’nin dik durması mümkün değildir. Türkiye, diplomatik alanda derhâl girişimlerde bulunmalıdır. Şu ana kadar Münhasır Ekonomik Bölge (MEB) ilan etmedik. Hâlâ ‘kıta sahanlığı’ gibi modası geçmiş kelimeler kullanıyoruz. ‘Kıta sahanlığın ilanı’ diye bir şey yok. MEB’i ilan ederek eşit şartlarda olacaksın. Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, benim MEB’in diyor, sen ‘kıta sahanlığı’ diyorsun. Bunlarla top çevrilmez.

ARTIK TÜRK KAMUOYU UYANDI

Türk kamuoyu bilinçlendi ve bunlarla tatmin olmaz. Bu sebeple bir an evvel MEB ilan edilmeli. Aynı zamanda ivedilikle sismik araştırma ve sondaj gemilerimiz o sahalara çıkarılmalı. Oruç Reis’in Antalya Körfezi’nde Sevilla Haritasından gösterilen yerde araştırma yapacağı gibi bir yıllık NAVTEX yayınlandı. Bu derhâl kaldırılmalıdır ve akıllara ziyan bir uygulamadır. Aynı zamanda Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin, Sevilla Haritasındaki sınırlarını gözeten NAVTEX’i derhâl iptal edilmelidir. Her iki NAVTEX’i yayınlatanlar hakkında gerekli soruşturma yapılmalıdır. Türkiye, orada sismik araştırma ve sondaj gemileri ile var olmadıkça asker gemilerle oradan kovmakla MEB haklarımız korunamaz. Hukuki ve diplomatik yönden atakta olmalıyız.”

YORUM EKLE
banner50
SIRADAKİ HABER

banner12

banner1