banner2

Cumhurbaşkanlığı ve Dışişleri Arasında Kriz!

Barış Burcu: Dışişleri Bakanının bu tutumu kabul edilemez

Cumhurbaşkanlığı ve Dışişleri Arasında Kriz!

Dışişleri Bakanı Kudret Özersay'ın Kıbrıslı Rum lider Nikos Anastasiadis ile görüşmesine Cumhurbaşkanlığı'ndan sert tepki geldi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu: "Dışişleri Bakanı Özersay’ın bir süre önce Rum Lider Anastasiadis’le görüştüğü iddialarına ilişkin sorulara muhatap kalan Cumhurbaşkanımız Başbakan Tatar’ı arayarak izahat istemiştir. Başbakan görüşmenin gerçekleştiğini doğrulamıştır." dedi.

Açıklama şöyle:

Basında bugün Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Sayın Kudret Özersay’ın bir süre önce Rum Lider Sayın Nikos Anastasiadis’le görüştüğü iddiaları yer almıştır. Konuya ilişkin sorulara muhatap kalan Sayın Cumhurbaşkanımız Başbakan Sayın Ersin Tatar’ı telefonla arayarak konuya ilişkin izahat istemiştir. Sayın Başbakan böyle bir görüşmenin gerçekleştiğini doğrulamıştır. Bu görüşmenin öncesinde ve sonrasında Sayın Cumhurbaşkanımıza Dışişleri Bakanı tarafından herhangi bir bilgi verilmemiş olması devlet geleneklerine ve ciddiyetine terstir. Ayrıca siyasal etik değerlerle de bağdaşmamaktadır. Cumhurbaşkanımız Sayın Mustafa Akıncı gerek Rum Liderliğiyle gerekse yabancı muhataplarla Kıbrıs Sorunu çerçevesinde yaptığı tüm resmi veya gayrı resmi görüşmelerin içeriği hakkında devletin ilgili tüm kurumlarına düzenli bilgi aktarmaktadır. Son zamanlarda gerçekleştirdiği temaslar hakkında Sayın Cumhurbaşkanına bilgi aktarmamayı bir tavır haline getiren Sayın Dışişleri Bakanının bu kabul edilmesi olanaksız tutumu üzüntü vericidir. 

banner9
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner12

banner1