banner2
banner34

Cumhuriyetmeclisi'nde Toplantı sırasında seyirci locasında “Ahmet Ünsal görevden alınsın” yazılı pankart açıldı

Cumhuriyetmeclisi'nde Toplantı sırasında seyirci locasında “Ahmet Ünsal görevden alınsın” yazılı pankart açıldı
banner45

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nun bugünkü toplantısı tamamladı. Genel Kurul’da Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı’nın konuşması sırasında seyirci locasında “Ahmet Ünsal görevden alınsın” yazılı pankart açıldı. Arıklı, "Meclisi bu tip şovlara alet ettiniz. Yazıklar olsun" diyerek, salonu terk etti. Arıklı ile birlikte hükümet mensubu bakan ve milletvekilleri de bir süreliğine salondan ayrıldı.

-Arıklı

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı konuşmasında, geçen hafta salı günü Ankara’ya gittiklerini belirterek, ilk defa 7 saati aşkın süre TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve teknik heyetle toplantı yaptıklarını söyledi.

Çift uyruklu olup da Türkiye’de sağlık hizmeti alamayan çok ciddi bir kesim olduğunu ifade eden Arıklı, Türkiye’de bu sorunu aktardıklarında, TC Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, sadece TC doğumlu olanlar değil, KKTC doğumlu olanların da bu haklardan faydalanması gerektiğini söylediğini belirtti.

İkinci müjdenin sosyal konut olduğuna değinen Bakan Arıklı, Derinya’dan başlayarak, ülke genelinde ihtiyaç olan yerlere sosyal konut yapma hedefini dile getirdi. “Bu bir müjde, bunu kabul edersiniz, etmezsiniz” diyen Arıklı, 30 yıldan beridir ülkede sosyal konut yapılamadığını söyledi.

TOKİ’nin müteahhitlik firması olmadığını vurgulayan Arıklı, “Bunu TOKİ’nin imkanları ile yapmayı öngördük. Çünkü TOKİ müteahhitlik firması değil. Yani kendisi gelip bina yapmıyor. O finansmanı sağlıyor, araziyi devlet tahsis ediyor. Müteahhitlere bunu veriyor, mühendislik hizmetlerini de yerelden satın alıyor. O şekilde bu binalar yapılıyor” diye konuştu.

Türkiye ile enterkonnekte sistem kurulmazsa Güney Kıbrıs’tan elektrik alma durumunda kalacaklarını dile getiren Arıklı, Erdoğan’ın ne pahasına olursa olsun KKTC ile enterkonnekte sisteminin kurulması talimatını verdiğini söyledi.

AKSA’yla görüşmelerin devam ettiğini ifade eden Bakan Arıklı, AKSA’yla 2024 yılında bitecek bir sözleşme olduğuna değinerek, AKSA’ya, “enterkonnekte sistemi kuracaksanız sizinle devam edeceğiz. Aksi halde alternatif arayacağız” diyeceklerini kaydetti.

“Güneşin altında hiçbir şey karanlıkta kalmaz. Rahat olun” diyen Arıklı, enterkonnekte konusunun hayati öneme sahip olduğunu ifade ederek, ilk defa TC’nin siyasi iradesinin de bu yönde ağırlığını koymasıyla meselenin çözüleceğini söyledi.

Din İşleri Başkanı Ahmet Ünsal ile ilgili geçen hafta, “Ben soruşturma başlatıldı demedim” diyen Arıklı, Bakanlar Kurulu’nda bu konunun değerlendirildiğini kaydetti.

banner37
Arıklı, İslami literatürde iki tane temel kaynak olduğunu, biri Kuran-ı Kerim, diğeri hadisler olduğunu Başbakan’a aktardığını söyledi. Bunun üzerine Genel Kurul’da sesler yükseldi, muhalefet vekilleri, istenen cevabın bu olmadığını söyledi.

-Meclis’te protesto

Bu sırada Meclis Genel Kurulu seyirci locasında, “Ahmet Ünsal görevden alınsın” yazılı pankart açılıp, protesto gösterisi yapılması nedeniyle Arıklı, “Bu şov için bu ortamı hazırladınız. Tebrik ediyorum sizi. Güle güle kullanın. Bundan sonra artık Meclis'te bu protestolara şahit olacaksınız... Meclis’i bu tip şovlara alet ettiniz, yazıklar olsun size” diyerek, kürsüden indi ve salondan çıktı. Arıklı ile birlikte hükümet mensubu bakan ve milletvekilleri de bir süreliğine salondan ayrıldı.

Meclis Başkan Yardımcısı Fazilet Özdenefe ise, 62’nci madde tahtındaki konuşmalar tamamlanmadan Sayıştay Komitesi’nin raporlarına geçmeyeceğini söyledi.

-Erhürman

Daha sonra söz alan CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, Arıklı’nın senaryo hazırlandığına yönelik sözlerini kınadığını belirterek, “Böyle bir eylemin yapılacağından haberim yoktu. İster inansın Sayın Erhan Arıklı ister inanmasın. Böyle bir ithamda bulunma ne hakkıdır, ne de haddidir” dedi.

“Erhan Arıklı’nın Din İşleri Başkanı’nın konuşmasını meşrulaştırmaya çalışmasının inanılır gibi olmadığını” ileri süren Tufan Erhürman, Din İşleri Başkanı’nın devlet adına konuştuğunu anlatarak, “Bu ne düşünce özgürlüğü, ne de başka bir özgürlük kapsamındadır” dedi.

Burada devlet adına görevlendirilmiş bir kişi olduğunu dile getiren Erhürman, “Devlet adına konuşan kişi insanlara doğru bilgileri aktarmakla yükümlüdür” diye konuştu.

Niyet beyanının ise ilk defa ortaya konulmadığını kaydeden Tufan Erhürman, “Acil bir durum var Kıb-Tek’te…” diyerek, sürekli elektrik kesildiğini anlattı. Sağlıkla ilgili meselede de niyet beyanı ötesinde ayrıntılı bir çalışma olmadığını ifade eden Erhürman, Başbakan veya Başbakan Yardımcısı’nın sorulara cevap vermesi gerektiğini söyledi.

“Yok hükmünde bir yapıyla karşı karşıya olunduğunu” ileri süren Erhürman, “Bu sorular cevaplanacak” dedi.

-Sayıştay Komitesi’nin KKTC Güvenlik Kuvvetlerini Güçlendirme Kurumu’na ilişkin raporları sunuldu

Ardından Sayıştay Komitesi’nin, KKTC Güvenlik Kuvvetlerini Güçlendirme Kurumu’nun 1 Temmuz 2018 - 30 Haziran 2019 Mali Dönemine İlişkin Hesaplarının Sayıştay Denetim Raporuna (S.R.No:8/1/2022) ilişkin raporu, KKTC Güvenlik Kuvvetlerini Güçlendirme Kurumu’nun 1 Temmuz 2019 - 30 Haziran 2020 Mali Dönemine İlişkin Hesaplarının Sayıştay Denetim Raporuna (S.R.No:7/1/2022) ilişkin raporu, KKTC Güvenlik Kuvvetlerini Güçlendirme Kurumu’nun 1 Temmuz 2020 - 30 Haziran 2021 Mali Dönemine İlişkin Hesaplarının Sayıştay Denetim Raporuna (S.R.No:9/1/2022) ilişkin raporu, KKTC Güvenlik Kuvvetlerini Güçlendirme Kurumu’nun 1 Temmuz 2021 - 30 Haziran 2022 Mali Dönemine İlişkin Hesaplarının Sayıştay Denetim Raporuna (S.R.No:10/1/2022) ilişkin raporu Genel Kurul’a sunuldu.

Raporların sunulmasının ardından Genel Kurul tamamlandı. Bir sonraki toplantı yarın saat 10.00’da yapılacak.

Güncelleme Tarihi: 23 Ocak 2023, 16:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner12

banner1