banner2

DAÜ ATAUM 23 Nisan ulusal egemenlik ve çocuk bayramı nedeniyle bildiri yayımladı

banner35

banner44
DAÜ ATAUM 23 Nisan ulusal egemenlik ve çocuk bayramı nedeniyle bildiri yayımladı
banner45
banner46
banner47

Doğu Akdeniz Üniversitesi Atatürk Araştırma ve Uygulama Merkezi (DAÜ-ATAUM) Başkanı Yrd. Doç. Dr. Turgay Bülent Göktürk, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle bildiri yayımladı. Yrd. Doç. Dr. Turgay Bülent Göktürk bildirisinde şu ifadelere yer verdi:

“23 Nisan 1920’de Ankara’da toplanan ve ulus egemenliğini temsil eden Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) kuruluş yıl dönümü, her yıl 23 Nisan gününde, Türkiye’de ve KKTC’de bayram olarak kutlanmaktadır. TBMM Kurucu Meclis niteliği taşıdığı için aynı zamanda bu tarih, doğal olarak bir ulusun kendi egemenliğine dayalı yeni bir devleti kurduğunu da tüm dünyaya ilan ettiği tarihtir. Bunlara ilave olarak bu bayram, Ulu Önder Atatürk’ün “Bu bayramı çocuklara armağan edeceğim. Gözüm arkada kalmayacak” ifadeleriyle anlamını bulan dünyadaki tek çocuk bayramıdır.

banner37
Ulusal egemenlik, Atatürk'ün Ulusal Mücadele'nin ilk günlerinden itibaren açıkça ortaya koyduğu, ısrarla vurguladığı ve uyguladığı bir temel ilkedir. Ulusal Mücadele’nin “Eylem Safhası”nı başlatmak üzere Samsun’a çıktığı 19 Mayıs 1919’da, henüz işin başında “Kayıtsız şartsız ulus egemenliğine dayalı yeni bir devlet kurma” düşüncesinde olan Mustafa Kemal, ulusal mücadelenin başarıya ulaşmasını sağlamak için, hem çözüm yolu olarak ulusun azim ve kararını, ulusun egemenliğini, hem de yeni kurulacak Devlet’in ulusal egemenlik, ulusal irade gibi esaslara dayanmasını gerekli görmüştür.

Mustafa Kemal’in ulusal egemenlik düşüncesi; 1919 Amasya Genelgesi’nde “Milletin istiklâlini yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır” parolasında, Erzurum Kongresi’nde “Milli Kuvvetleri amil ve Milli İradeyi Egemen Kılmak” esasında, Sivas Kongresi’nde Ulus temsilcilerinin oy birliği ile aldıkları “Manda ve himaye kabul edilemez, Ya İstaklal Ya Ölüm” ifadesinde, Sivas Kongresi sırasında yayınlanan “İradei Milliye” gazetesinde kendisini göstermiş ve nihayet 23 Nisan 1920’de kurulan TBMM’nin ve yeni kurulan devletin temel dayanağı olmuştur. “Egemenliğin Ulusa Ait Olduğu” kavramı, 1921-1924-1961 ve 1982 anayasalarında da özellikle vurgulanmış ve söz konusu anayasalarda değişmeyen tek madde olmuştur.

Atatürk'ün ulusal egemenlik ilkesine sadece düşünceleriyle değil, derin kişisel duygularıyla da ne kadar bağlı olduğu, annesinin ölümünden birkaç gün sonra onun mezarı başında söylediği; “Validemin mezarı önünde ve Allah huzurunda and içiyorum, bu kadar kan dökerek ulusun elde ettiği ve belirttiği egemenliğin muhafaza ve müdafaası için icab ederse validemin yanına gitmekte asla tereddüt etmeyeceğim. Ulusal egemenlik uğrunda canımı vermek, benim için vicdan ve namus borcu olsun” sözlerinden de açıkça anlaşılmaktadır.

Bu vesileyle başta Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, Ulusal Kurtuluş Mücadelemizi sürdüren ilk TBMM üyelerini ve bu toprakları vatan yapmak uğruna toprağa düşen tüm şehitlerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anıyoruz.”

YORUM EKLE
banner50
SIRADAKİ HABER

banner12

banner1