banner2
banner34

DAÜ BAİM, Kıbrıs Gazetesi’ni kamuoyundan özür dilemeye davet etti

DAÜ BAİM, Kıbrıs Gazetesi’ni kamuoyundan özür dilemeye davet etti
banner45

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Barış Araştırmaları ve İletişim Merkezi (BAİM), dün 16 yaşındaki bir kız çocuğunun öldürülmesiyle ilgili haberi nedeniyle Kıbrıs Gazetesi’ni derhal haberi gözden geçirmeye, yeniden yazmaya ve kamuoyundan özür dilemeye davet etti.

BAİM’den yapılan açıklamada, “Bütün toplumun derin bir şaşkınlık ve yas içinde olduğu gün, ülkenin en eski ve önde gelen günlük gazetelerinden biri olan Kıbrıs’ta ‘Aşk Cinayeti’ başlığını görmekten dolayı bıkkın ve üzgünüz” ifadeleri kullanılarak, bunun bir aşk cinayeti olmadığı, aşk ve cinayetin yan yana gelemeyeceği kaydedildi.

banner37
Faili saklayan, koruyan, kurbana şüphe ile bakan ve en önemlisi genç kızların, çocukların ve kadınların serbest dolaşma özgürlüğüne tehdit olduğu belirtilerek bu dilin kınandığı açıklamada, bu dilden bir an önce vazgeçilmesi gerektiği ifade edildi.

- “Bu olayı erkek şiddeti ve kadın düşmanlığı olarak görüyoruz”

Açıklamada, BAİM olarak yaşanan olayı erkek şiddeti ve kadın düşmanlığı olarak gördükleri, bulundukları fakültelerde medyanın ırkçı, cinsiyetçi, yaşçı kısaca ayrımcı her türlü içerikten arınması gerektiğini anlatmaya çalıştıkları kaydedilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Kıbrıs Gazetesi’ni, derhal haberi gözden geçirmeye, yeniden yazmaya, kamuoyundan özür dilemeye davet ediyoruz. Tüm basın yayın organlarını bir kez daha insan haklarına saygılı, toplumun tüm kesimlerini kapsayan duyarlı bir içerik üretmeye çağırmayı sorumluluk addediyoruz.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner12

banner1