banner2

DAÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kağan Günçe’den iç mimarlık alanına iki önemli kitap

banner35

DAÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kağan Günçe’den iç mimarlık alanına iki önemli kitap
banner45
banner47

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Mimarlık Fakültesi, İç Mimarlık Bölümü Öğretim Üyesi ve Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Kağan Günçe, İç Mimarlık alanına iki önemli kitap kazandırdı. Yeni sayılabilecek İç Mimarlık alanı ile ilgili yaşanan yazılı dokümantasyon ve kaynak sıkıntısına çözüm olabilecek olan söz konusu kitaplar Journal of Interior Design and Academy (INda) tarafından desteklenip, “Interior Architectural Issues” kitap serisi olarak 19 Mayıs 2023 Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nda akademik hayata kazandırıldı.

“Interior Architectural Issues – Design, Theory & Philosophy” ve “Interior Architectural Issues – Design, History & Education” isimleri ile bu alanda ilklerden olma özelliğini taşıyan kitaplar İç Mimarlık alanı için büyük önem taşımaktadır. Sözü edilen alanda uzman araştırmacıların, ‘İç Mimarlık Bölümü’, ‘İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü’ ve ilgili bölümlerdeki akademisyenlerin çalışmaları bulunmaktadır. Livre de Lyon Publishing House isimli Fransız yayınevi tarafından yayımlanan ‘Interior Architectural Issues – Design, Theory & Philosophy’ ve ‘Interior Architectural Issues – Design, History & Education’ isimli kitaplarla, ‘İç Mimarlık’ alanına ışık tutulması, yeni açılımlar yapılması ve yeni bir tartışma platformu oluşturması hedeflenmiştir.

banner37
Prof. Dr. Günçe, ‘Interior Architectural Issues’ isimli kitabın, kitap bölümü yazımı için yapılan çağrıya çok kıymetli akademisyenlerden 72 kitap bölümü önerisi geldiğini belirterek yapılan değerlendirmeler sonucunda 38 çalışma seçildiğini ve bu yolculuğa başlandığını vurguladı. Titizlikle yapılan değerlendirmeler sonrasında, 18 kitap bölümü çalışması ‘Interior Architectural Issues – Design, Theory & Philosophy’ isimli kitapta; 20 kitap bölümü çalışmasının ise ‘Interior Architectural Issues – Design, History & Education’ isimli kitapta yer almasının uygun bulunduğunu aktardı. Prof. Dr. Günçe, iç mimarlık alanının gelişiminin desteklenmesi için her boyutu ile ele alınıp irdelenmesi ve gelecek projeksiyonları yapılarak ortaya somut dokümantasyonlar konulmasının kaçınılmaz olduğunu belirterek, paydaş olan yazarlarla birlikte iyi bir ekip ruhu oluşturulduğunu ve iç mimarlık alanı için başarılı iki çalışma ortaya çıktığını aktardı.

Güncelleme Tarihi: 27 Mayıs 2023, 10:41
YORUM EKLE
banner50
SIRADAKİ HABER

banner12

banner1