banner2
banner34

Devrim Barçın: Yasa dışı ithal ettikleri donmuş etleri adaya sokmak için tüzüğü değiştirdiler

Bakanlar Kurulu'nun, ülkeye gelmesi planlanan ithal ete ilişkin yaptığı tüzük değişikliğinde, '8 ay kuralı'nın kaldırılmasına ilişkin açıklamada bulunan CTP Milletvekili Devrim Barçın, "Yasa dışı ithal ettikleri donmuş etleri adaya sokmak için tüzüğü değiştirdiler." ifadelerine yer verdi.

Devrim Barçın: Yasa dışı ithal ettikleri donmuş etleri adaya sokmak için tüzüğü değiştirdiler
banner45
banner46

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Milletvekili Devrim Barçın, Bakanlar Kurulu'nun "Besin Maddeleri Tüzüğü"nde değişikliğe girerek dondurulmuş et ithaliyle ilgili kullanım süresini değiştirmesi ardından yaptığı sosyal medya paylaşımında, “Yasa dışı ithal ettikleri donmuş etleri adaya sokmak için tüzüğü değiştirdiler” dedi.

“Kaç gündür yazıyoruz ve diyoruz ki Besin Maddeleri Tüzüğü'ne göre donmuş etin ülkemize girebilmesi için ithal tarihinden en çok 8 ay önce kesilmiş olması gerekmektedir” ifadelerinin kullanan Barçın, şöyle devam etti:

banner37
“Bu tüzükte de en son daha 2 ay önce 27 Mart 2024'de değişiklik yapılmış ama bu kural sağlık gerekçesi ile değiştirilmemiştir. Dün akşam TÜK Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Gürsel Uzun yaptığı açıklama ile ithal edilen donmuş etlerin Mart 2023'te kesildiğini resmi olarak açıklamıştır. Yani mevzuatımıza aykırı yasa dışı donmuş et ithal edildiği resmi olarak kabul edilmiş ve bu etlerin adaya giremeyeceği kesinlik kazanmıştır. Bir baktık ki dün gece yarısı Bakanlar Kurulu, ilgili tüzüğü değişmiş ve 8 ay kuralını kaldırmış.”

Barçın, “İthal edilen donmuş etin adaya girebilmesi için en geç 8 ay önce kesilmiş olması gerektiği kuralı, halkımızı sağlık açısından korumak için yıllardır yürürlükteyken 1 gecede bu kuralı değiştirenler bu etlerin neden yenmemesi gerektiğini de bize ispatlamıştır” ifadelerini kullandı.

Devrim Barçın, “Ülke mevzuatından bir haber, liyakatsız ve beceriksiz insanların bu işte de çuvallaması ve mevzuata aykırı ithal ettikleri donmuş etleri adaya sokabilmek için gece yarısı Bakanlar Kurulu kararı ile Tüzüğü değiştirmeleri de ancak bunlardan beklenirdi zaten…” açıklamasını yaptı.

MH

Güncelleme Tarihi: 04 Haziran 2024, 09:49
YORUM EKLE
banner50
SIRADAKİ HABER

banner12

banner1