banner2
banner34

Dursun Oğuz, muhaceret affı öncesi çalışma affı üzerinde durduğunu açıkladı

Dursun Oğuz, muhaceret affı öncesi çalışma affı üzerinde durduğunu açıkladı
banner45
banner46

İçişleri Bakanı Dursun Oğuz, Meclis'te Yabancılar ve Muhaceret Değişiklik Yasa'sı üzerine söz alarak kürsüye çıktı.

Muhaceret affından önce çalışma affı üzerine bir çalışma yürüttüklerini söyleyen Oğuz, daha sonra parçalanmış aileler ve zor durumda kalan öğrencilerden talepler gelmesi üzerine bu yasa çalışmasını yaptıklarını dile getirdi.

Oğuz, yurt dışında bulunan muhaceret cezası olanların ancak bir işveren bularak; ailelerin KKTC’de bağı olma şartıyla, öğrenciler ise aktif öğrenci belgesi sunarak aftan yararlanması yönünde bir çalışma hazırladıklarını dile getirdi.

Picture background

ERKUT ŞAHALİ: KIBRIS TÜRK HALKININ İHTİYAÇLARI GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURULMALI

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Milletvekili Erkut Şahali, Dursun Oğuz’dan izahatı kendisinin talep ettiğini belirterek, genel gerekçede ifade edilen denetim faaliyetinin yoğunlaştırılacağının karşılığı olmadığını söyledi.

Ülkede turistler dahil herkesin koşulsuz bir biçimde affedileceği muhaceret affının ailelerin birleştirilmesine ilişkin gerekçenin altına sığdırılmayacağını ifade eden Şahali, aile bağı olmayan sayısız örnek mevcut olduğunu belirtti. Şahali, kaçağa düşme sebeplerinin ne olduğuna bakılması gerektiğini kaydetti.

banner37
“Bu kapsam iş dünyasını bile rahatsız eden bir kapsamsa eğer durup bir daha düşünmek lazım” diyen Şahali, kaçağa düşmüş turistler dahil herkesin affedilmesinin ve emek piyasasının bir parçası haline gelmesinin hedeflenmesinin kabul edilebilir olmadığını kaydetti. Şahali, talebin geri çekilmesini istedi.

Kıbrıs Türk halkının ihtiyaçları göz önünde bulundurularak, değerlendirme yapılması gerektiğini söyleyen Şahali, bununla aile birleştirmesi fikri arasında bir bağlantı olmadığını belirtti.

Bu affın iş gücü piyasası ve huzurun tesis edilmesi açısından olumsuz olduğunu dile getiren Şahali, ivedilik talebine oylarının ret olduğunu kaydetti ve ivediliğin geri çekilmesi talebini yineledi.

Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2024, 14:01
YORUM EKLE
banner50
SIRADAKİ HABER

banner12

banner1