banner2

Elektrik faturaları iyice ÇARPACAK !!!

Elektrik faturaları iyice ÇARPACAK !!!
banner46

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (Kıb-Tek) Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Akyiğit, BRT’de yayınlanan Haber Kritik programında önemli açıklamalarda bulundu. Hasan Akyiğit, gelecek ay elektrik fiyatlarında kilovat başına 56.58 kuruş ile 57 kuruş arasında zam yapılacağını açıkladı.

Akyiğit, “Bu konuda Bakanlar Kurulu’nun kararı var. Her iki ayda bir Kıb-Tek’in maliyeti hesaplanır. Üretim maliyetlerinde düşüş de olsa, yükselme de olsa bu durum faturalara yansıyacak. 2 ayda bir bunu yapmak zorundayız. Şu anda elektrik maliyetlerimiz 3.25 TL civarında. Satış fiyatlarımız ise 2.70 TL. Kilovat başı 56.58 kuruş ile 57 kuruş arasında zam yapılacak” dedi

AKSA 100 megavat çalıştırabiliyor

banner37
Aksa ve Kıbtekin kurulu gücünden bahseden Akyiğit, “Kıb-Tek’e ait 120 megavat santral var. Santrallerden 120 megavat yerine 105-110 megavat arası üretim alınabiliyor. Herhangi bir arızaları yok. Teknecik’te 8 dizel jeneratör var. 1’i arızalı. Bu arıza tamirinin yaza yetişeceğini düşünmüyorum. 7 dizel jeneratör 119 megavat üretim yapıyor. AKSA ise, toplamda 148 megavat kurulu güçten 100 megavata çalıştırabiliyor. Bugün itibariyle AKSA’da dahil 325 megavat üretim var” dedi

Temmuz’da elektrik ihtiyacı 360 megavata çıkacak

Elektrik ihtiyacının gece arttığına dikkat çeken Akyiğit, “1 haftadır gündüz 225 megavat civarında seyreden elektrik ihtiyacı saat 20.00’den sonra gece en yüksek seviyeye çıkıyor, 235-240 megavata kadar çıkıyor. Şu anda sıkıtı yok. Temmuz ayı başında sıcakların artmasını bekliyoruz. Geçmiş yılların da ihtiyacına bakıldığında, Temmuz’da ihtiyacımız 360 megavata çıkacaktır. Şu anda bir açık vardır. Gelecek santraller açığı gidermede ilaç gibi gelecek. Bu yaz elektrik sıkıntısı yaşayacağımızı düşünmüyorum” ifadelerini kullandı.

 Elektrik çalışma ve bakımdan dolayı yapılıyor

Elektrik kesintilerinden de bahseden Akyiğit, “Son bir haftadır elektrik kesintisi yapılmıyor. Olan kesintiler de basın yoluyla duyuruyoruz. Kesintiler, çalışma ve bakımdan dolayı yapılıyor. Üretim yetersizliğinden bir haftadır kesinti yapılmıyor” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 17 Haziran 2022, 10:36
YORUM EKLE
banner50
SIRADAKİ HABER

banner12

banner1