banner2
banner34

Ersoy, Beleşe Deniz Plajlar Halkındır Hareketi’ni ziyaret etti

banner35

Ersoy, Beleşe Deniz Plajlar Halkındır Hareketi’ni ziyaret etti
banner46
banner47

Bağımsızlık Yolu Milletvekili adayı Umut Ersoy, Beleşe Deniz Plajlar Halkındır Hareketi’ni ziyaret ederek, halkın kıyılara erişimi mücadelesiyle ilgili görüş alışverişinde bulundu.

Bağımsızlık Yolu’ndan verilen bilgiye göre, Beleşe Deniz Plajlar Halkındır Hareketi aktivisti Yusuf Özgü Sertel, on yılı aşkın bir süredir devam eden mücadelenin siyasi ve hukuki bağlamda geldiği noktaya ilişkin bilgilendirme yaptı.

Hareketin aktivistlerinden Haydar Dolmacı ise özellikle “otel ve kumarhane baronlarının halkın kıyıya erişim hakkını gasp etmeye devam ettiğinin” altını çizerek, sorunun çözümü için halktan yana politik bir iradenin gerekliliğine vurgu yaptı.

banner37
-“Kıyılara erişim anayasal ve meşru bir hak, engellenemez”

Kıyılara erişim sorununun sadece denize girmek olarak algılandığını ve bunun yanlış bir algı olduğunu, kıyıların, yürüyüş yapmak, kitap okumak, dalgaları seyretmek gibi aktivitelerin yapılabilmesi için de erişilebilir olması gerektiğini belirten Milletvekili Adayı Ersoy, insanların kıyılara erişmesinin anayasal ve meşru bir hak olduğunu ifade etti.

Ersoy, konu hakkında yasama ve yargının görevini yerine getirdiğini ancak hem yerel hem de merkezi hükümetten oluşan yürütmenin görevlerini yerine getirmediğini savundu.

Bunun sebebinin ise politik tercihlerden kaynaklandığının vurgulayan Ersoy, “rejim partileri ile sermayedarlar için sadece kendi çıkarları söz konusu olduğunda Anayasa’nın tanınır olduğunu, eğer çıkarları aksini işaret ediyorsa Anayasa’yı tanımadıklarını” ifade etti.

Öte yandan konunun ekolojik boyutuna da değinen Ersoy, kıyıların kâr amacı güden yapılaşmalarla tahrip edildiğini, otel ve kumarhanelerin kanalizasyonlarını denize dökerek büyük bir çevre kirliliğine neden olduklarını belirtti.

banner48
YORUM EKLE
banner50
SIRADAKİ HABER

banner12

banner1