banner2
banner34

Feyzioğlu, KKTC için müjdesi verilen 3 projeyi değerlendirdi

Feyzioğlu, KKTC için müjdesi verilen 3 projeyi değerlendirdi
banner45

Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Metin Feyzioğlu, Türkiye'nin desteğiyle Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) uygulanacak 3 büyük projenin kısa sürede hayata geçirilmesi için el birliğiyle çalışacaklarını söyledi.

Büyükelçilik konutunda gazetecilere açıklama yapan Feyzioğlu, başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay olmak üzere Türkiye'deki tüm kurumların Kıbrıs davasını milli ruhla ele aldıklarını anlattı.

"Dünkü zirveden 3 büyük müjde çıktı. Bu projeler, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları ve Sayın Cumhurbaşkanı Yardımcımızın şekillendirmesiyle ortaya konuldu." diyen Feyzioğlu, KKTC'ye müjdesi verilen dev projelerin ülkeye birçok alanda katkı sunacağını, iki ülke arasında imzalanan Ekonomik İşbirliği Anlaşması'nın maddelerinin kısa süre sonra hayata geçişinin görülebileceğini dile getirdi.

Projelerin bitirilene kadar takipçisi olacaklarına işaret eden Feyzioğlu, şöyle devam etti:

"Öncelikle el birliğiyle 3 dev projenin kısa sürede hayata geçmesi için çalışacağız. Projelerden birincisi; 'Derinya' bölgesi dediğimiz Gazimağusa'nın ötesindeki alana sosyal konut yapılacak. Bölgede altyapısı ve planı bitmiş olan kısmına ilk etapta 276 konut inşa edilecek. Bölgenin yapısı bin konuttan biraz fazlasına imkan tanıyor. Ama ilk etapta 276 konutla başlanacak, sonra da inşallah devamı gelecek. Gençlerimizi ve insanlarımızı mutlu edecek bir proje olduğuna eminim."

Büyükelçi Feyzioğlu, 2. projenin, Türkiye'den KKTC'ye çift yönlü kablolarla elektrik sağlanması olduğunu aktararak, KKTC'de bugüne kadar enerji üretiminin tankerlerle denizden taşınan yakıta bağımlı şekilde yapıldığını ancak bu yöntemin sürdürülebilir olmadığını vurguladı.

banner37
KKTC'deki kronik elektrik sıkıntısına dikkati çeken Feyzioğlu, bu durumun ekonomik hayatı olumsuz etkilediğini ve toplumsal yaşamda da zorluklara sebep olduğunu belirtti.

Anadolu'dan deniz altına yerleştirilen borular aracılığıyla Ada'ya su verilmesi gibi elektrik sağlanmasının dev bir proje olduğunu aktaran Feyzioğlu, şunları kaydetti:

"Kuzey Kıbrıs’ın tüm elektrik ihtiyacı çözülecek. Bu ne demektir? Elektrik kaynağında kesinti olmayacak demektir. İkincisi, elektriğin ucuzlayacağı anlamına gelir. Elektriğin ucuzlamasına bağlı olarak hanelerde rahatlama sağlanır. Bu, insanların daha rahat koşullarda yaşamasını sağlar. Genel olarak girdilerin ucuzlaması, hayat pahalılığına çok ciddi bir çözümdür."

Dün, TC Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile Başbakanı Ünal Üstel'in birlikte açıkladığı 3. projenin, KKTC'de yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Türkiye'de Sosyal Güvenlik Kurumunun (SGK) hakları ve imkanlarından faydalanması olduğunu anımsatan Feyzioğlu, projenin KKTC'deki sağlık sistemi dijital altyapısının Türkiye'ye entegrasyonuyla mümkün olduğunu kaydetti.

Metin Feyzioğlu, iki ülkenin dijital sağlık entegrasyonun kısa sürede tamamlanarak sistemden KKTC'de daimi yaşayan Türk vatandaşlarının yararlanmasının sağlanacağını bildirdi.

- 3 proje

TC Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay ile Başbakanı Üstel, dün yaptıkları basın toplantısında, KKTC için hayata geçirilecek 3 projenin müjdesini vermişti.

Projelerden birincisini, Türkiye’deki sağlık sisteminden KKTC'de yaşayan Türk vatandaşlarının yararlanma hakkı, ikincisini KKTC'nin Derinya bölgesinde TOKİ işbirliğiyle sosyal konutlar yapılması ve üçüncüsünü Türkiye'den deniz altından çekilecek kablo hattıyla KKTC'ye elektrik sağlanması oluşturuyor.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ahmet Ceylan
Ahmet Ceylan - 1 yıl Önce

Canı yürekten beklediğim iki proje sağlık ve eletrik bunu düşünen sayın cumhurbaskanimiza Allah'tan sağlıklı yaşlar dilerim.

SIRADAKİ HABER

banner12

banner1