banner2

Güney Kıbrıs, Kuzey'den daha mutlu

BM'nin yayımladığı Dünya Mutluluk Raporu'nda, Güney Kıbrıs 49'uncu sırayı alırken, Kuzey Kıbrıs ise, 64'üncü sırada yer aldı.

Güney Kıbrıs, Kuzey'den daha mutlu

Birleşmiş Milletler’in (BM) yayımladığı Dünya Mutluluk Raporu’nda, Güney Kıbrıs 49’uncu sırayı alırken, Kuzey Kıbrıs ise, 64’üncü sırada yer aldı. Her sene ilk 10’da yer alan İskandinav ülkeleri yine zirveye oynadı. 

156 ülke arasında yapılan araştırmada, en mutlu ülkelerin başında Finlandiya gelirken, Finlandiya’yı Danimarka, Norveç, İzlanda, Hollanda, İsviçre, İsveç, Yeni Zelanda, Kanada ve Avusturya takip etti. Türkiye listede 79’uncu sıraya yerleşirken, en az mutlu ülke ise, 156. Sıradaki Güney Sudan oldu. 

Oysa bir yıl önce Kuzey Kıbrıs daha mutlu iken Güney Kıbrıs daha mutsuzdu. geçen yıl yayımlanan rapora göre, Kuzey Kıbrıs listenin 58.sırasında kendine yer bulurken, Güney Kıbrıs’ın ise aynı listenin 61.sırasında yer alması dikkat çekiyordu. 

Rapor, ülkelerde kişi başına düşen gayri safi milli hasıla, ortalama yaşam süresi, sosyal yardım, özgürlük, güven ve refah gibi altı maddenin puanlamasına göre hazırlanıyor. Birleşmiş Milletler’in bağımsız uzmanları görevlendirdiği çalışma kapsamında halka sosyal destek, kişisel özgürlükler, devlet içi yolsuzlukla ilgili sorular yöneltiliyor. Son yılların önemli sorunu olan göç de kendine bu yılki raporda yer buldu. 

Güncelleme Tarihi: 21 Mart 2019, 07:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner12

banner1