banner2

Hükümet, sağlık ve ekonomiyi yönetemiyor

banner35

banner44
Hükümet, sağlık ve ekonomiyi yönetemiyor
banner45

UBP-DP-YDP Hükümetinin Pandemi sürecini ne sağlık açısından ne de ekonomik açıdan yönetme kabiliyeti olmadığı çok net olarak ortaya çıkmıştır.

Ülkemizde ilk vakanın görülmesinin üzerinden neredeyse bir yıl geçmiş olmasına rağmen Hükümetin öngörüsüzlüğü ve plansızlığı, kararların alınması ve uygulanmasında ortaya çıkan çelişkiler halkımızın güvensizlik ve kaygı yaşamasına neden olmaktadır

banner37
Salgına bağlı olarak ortaya çıkan ekonomik krizin etkilerinin hafifletilmesi yönünde Hükümetin somut bir yol haritası olmaması nedeniyle birçok kesim ekonomik olarak tükenme noktasına gelmiştir. Hükümet reel sektörü destekleme adına çözüm üretmek yerine yine kamu çalışanlarının yasal haklarına el uzatmıştır. Daha birkaç hafta önce “kamu çalışanlarının hayat pahalılığı ödeneklerini verebilmek için harçlara zam yapmak zorunda olduğunu söyleyen Sn. Başbakan şimdi çalışanların Hayat Pahalılığı ödeneğini üç ay erteleyeceğini ve buradan tasarruf edilecek miktarı özel sektörü desteklemek için kullanacağını söylüyor.

Hükümetin amacı özel sektör emekçilerine katkı yapmak değil, işverenin yasal yükümlüğü olan sosyal güvenlik yatırımları için kaynak yaratmaktır. Özel sektörü desteklemek niyeti olanların öncelikle insanca yaşanabilecek bir asgari ücret belirlemesi gerekirdi. % 10.65 oranındaki Hayat Pahalılığı ödeneği asgari ücretin de altında emekli maaşı alan insanlarımız için büyük önem taşımaktadır.

Hükümetin krizi yönetme konusundaki başarısızlığını gizlemek için kamu sektörü ile özel sektörü birbirine düşürme niyeti taşıyan bu tutumu kabul edilemezdir. Maliyenin kaynak sıkıntısı olduğunu iddia ederken diğer yandan dünya zenginler listesine girenlerden vergi almayan hatta üstünden teşvik veren , seçim kazanma uğruna partizanca yüzlerce istihdam yaparak maliyeye ek külfet yaratanların özel sektör çalışanlarına destek yapacakları konusunda samimi olduklarına inanmıyoruz.

YORUM EKLE
banner50
SIRADAKİ HABER

banner12

banner1