banner2

İncirli: Lefkoşa’nın nostaljik unsurlarına da sahip çıkarak çağdaş bir başşehir yaratacağız

banner35

İncirli: Lefkoşa’nın nostaljik unsurlarına da sahip çıkarak çağdaş bir başşehir yaratacağız
banner45
banner47

 Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) milletvekili ve Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Başkan adayı Sıla Usar İncirli, Lefkoşa’nın nostaljik unsurlarına da sahip çıkarak çağdaş bir başşehir yaratacakları kaydetti. 

Lefkoşa’yı yaşanılası bir şehir haline getireceklerini vurgulayan İncirli, “Biz Lefkoşa’yı terk edilen değil, özlenen ve yeniden kavuşulmak istenen bir şehir yapmak için yola çıktık” ifadelerini kullandı. 

Gündem Kıbrıs Web TV’de soruları yanıtlayan CTP Milletvekili ve LTB Başkan adayı Sıla Usar İncirli, “Lefkoşa hepimizin kalbinin attığı, yollarımızın kesiştiği başşehrimizdir. Başşehrimizle gurur duymamızı sağlayacak çalışmalar yapacağız” diye konuştu.

- “Lefkoşa’nın güneyi gelişirken, kuzeyde istediğimiz gelişimi sağlayamadık”

Zor zamanlarda siyasilerin sorumluluk alması gerektiğini düşündüğünü vurgulayan İncirli, “Siyasilerin, kendi kişisel durumlarına göre değil toplumsal ihtiyaçlara göre karar alıp sorumluluk yüklenmesi gerektiğini düşünüyorum” dedi. 

Aday olma kararını bu bağlamda aldığını belirten İncirli, ülkenin her yerinde yerel yönetimlerde büyük sıkıntılar yaşandığını kaydetti. İncirli, “CTP’li belediyeler iyi yönetildiği için sıkıntılar az. İyi yönetilmeyen belediyelerde ciddi sıkıntılar var” dedi. İnsanların sağlığından da refahından da belediyelerin sorumlu olduğuna dikkat çeken İncirli, “Lefkoşa bu ülkenin başşehri. Sadece Lefkoşalıların değil, herkesin başşehridir. Ülkenin her yerinde yaşayan insanlarımız için gurur kaynağı olmalıdır” diye konuştu. 

Lefkoşa’nın Avrupa’nın son bölünmüş başşehri olduğunu hatırlatan İncirli, “Lefkoşa’nın güneyi gelişirken, kuzeyde istediğimiz gelişmeyi sağlayamadık” dedi.

- “Lefkoşa bu ülkenin kalbidir. Hepimizin Lefkoşa’yı sahiplenmesi gerekiyor”

banner37
Lefkoşa’nın sadece Lefkoşa’da doğanların yaşadığı bir şehir olmadığına dikkat çeken İncirli, “Lefkoşa bu ülkenin kalbidir. Hepimizin Lefkoşa’yı sahiplenmesi gerekiyor. Yeşil alanlarda, parklarda, meydanlarda, yollarda, kaldırımlarda çok büyük eksiklikler var. Trafikte, güvenlikte sorunlar var. Temel belediyecilik hizmetlerinde dahi sorunlar yaşanıyor. Lefkoşa’yı yaşanılası bir şehir haline getireceğiz. Lefkoşalılar, Lefkoşa’dan göç ettiler. Biz Lefkoşa’yı terk edilen değil, özlenen bir şehir yapmak için yola çıktık” ifadelerini kullandı.

- “CTP yönetimindeki LTB’de hizmetler çeşitlenecek”

Lefkoşa belde sınırları içerisinde 8 üniversite olduğuna vurgu yapan İncirli, Lefkoşa’nın yaklaşık 50 bin öğrenciye de hizmet götürmek zorunda olduğunu belirtti. Personel yapısıyla ilgili olarak CTP yönetiminde LTB’de hizmetlerin çeşitleneceğini vurgulayan İncirli, şimdiki personele fazlasıyla ihtiyaç duyulacağının altını çizdi. Lefkoşa’nın sanat başşehri olması gerektiğini söyleyen İncirli, belediye tiyatrosu sahnesinin olmamasının büyük bir eksiklik olduğuna dikkat çekti. Lefkoşa’nın uluslararası tanınmış etiketini daha fazla kullanmak gerektiğinin altını çizen İncirli, “Bu bağlamda projelerle Lefkoşa gelişecek. Yürüyüş yollarına, yeşil alana ihtiyacımız var. Spor tesisleri çok eksik. Eksiklikleri gidereceğiz, plan ve projelerle başlattığımız işleri bitireceğiz” dedi.

- “Yayalar ve bisikletler için Lefkoşa sokakları utanç verici”

Sıla Usar İncirli, “Lefkoşa’yı benzersiz ve eşsiz kılan Surlariçi’dir. Kültürel mirasımızı korumaya ihtiyaç vardır. Bu mirasa sahip çıkmamız lazım” ifadelerini kullandı. Surlariçi’nde fiziki koşulları kötü olan birçok evin olduğuna dikkat çeken İncirli, belediyenin bu konulara öncü olması gerektiğini vurguladı. “İnsanlar trafik güvenliğinin iyi olmamasından çok yakınıyor. Yayalar ve bisikletliler için Lefkoşa sokakları utanç vericidir” diyen İncirli, Lefkoşa’nın nostaljik unsurlarına da sahip çıkarak çağdaş bir başşehir yaratacaklarının altını çizdi. Sürdürülebilir ortak çalışmaların önemine işaret eden Sıla Usar İncirli, Lefkoşa Rum Belediyesi ve Türkiye Belediyeleri ile ilişkilerin sürekli ve üretken olacağı modeller üzerinde duracaklarını kaydetti. İmar planlarının şehirlerin yaşam alanlarını düzenlediğini belirten Sıla Usar İncirli, bu konunun da gündeme alınması için baskı oluşturacaklarını ifade etti.

- “Lefkoşalılar beklentilerini yükseltmelidir çünkü onlar buna layık”

“Lefkoşa kadınların, gençlerin, çocukların, engellilerin, sanatın, festivallerin başşehri olacak” diyen İncirli, kent merkezinin dışında kalan bölgelerin daha da kötü durumda olduğunu ifade ederek Hamitköy ve Haspolat’tan örnekler verdi.  Lefkoşalılara çağrıda bulunarak sözlerine son veren Sıla Usar İncirli, “Lefkoşa hepimizin kalbinin attığı, yollarının kesiştiği yer. Lefkoşa gurur duyacağımız, hepimizin başşehri olacak şekilde çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Lefkoşalılar beklentilerini yükseltmelidir çünkü onlar buna layık” diye ekledi.

YORUM EKLE
banner50
SIRADAKİ HABER

banner12

banner1