banner2
banner34

“Kıbrıs Türk Milli Mücadele Tarihi” kitabı yazılması için çalışmalar başladı

“Kıbrıs Türk Milli Mücadele Tarihi” kitabı yazılması için çalışmalar başladı
banner45
banner47

Kıbrıs Türk Milli Mücadele Tarihikitabının yazımı için oluşturulan “Kitap Yazım Komisyonu” çalışmalarına başladı.

Bakanlık basın bürosundan verilen bilgiye göre, Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu, bu kapsamda Talim ve Terbiye Dairesi tarafından oluşturulan Kıbrıs Türk Milli Mücadele Tarihi Kitap Yazım Komisyonu’nu kabul etti. Çavuşoğlu, komisyonun ilk toplantısına da başkanlık yaptı.

Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu burada yaptığı konuşmada, Kıbrıs Türk halkının gösterdiği milli mücadelenin önemi üzerinde durarak, bu mücadelenin ülke gençliği tarafından bilinmesinin ülke geleceğine yön vermek açısından kazanılması gereken bir tutum ve değer olduğuna işaret etti.

Özellikle 1950 ile 1974 arasında yaşananların ve verilen mücadelenin, günümüz ve gelecek için irdelenmesi gereken çok önemli olaylar olduğuna dikkat çeken Çavuşoğlu, çekilen acılar ve yaşanan kayıpların hatıralarının canlı tutulmasının, o dönemlere yön veren olay ve kişilerin, liderlerin, ortaya konan fedakarlıkların idrak edilmesinin, gelecekte benzer olayların yaşanmaması adına elzem olduğunu belirtti.

Bu çerçevede “Kıbrıs Türk Milli Mücadele Tarihi” kitabının yazımı için Talim ve Terbiye Dairesi bünyesinde bir komisyon kurduklarını söyleyen Çavuşoğlu, komisyonun yapacağı çalışmalar sonucunda kitabı hazırlayacaklarını ve eğitim programına ekleyeceklerini belirtti.

banner37

-Özkul

Kıbrıs Türk Milli Mücadele Tarihi Kitap Yazım Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Ali Eftal Özkul ise konuşmasında, Kıbrıs Türkünün varoluşunun en önemli evresi Milli Mücadele yıllarının, çağdaş tarih eğitimi ilkeleri çerçevesinde, teknolojik destekli altyapı ile öğretilmesinin önemine değindi.

Hazırlanacak kitabın bu çerçevede düzenleneceğini ve dönemin olaylarının öğrencilere aktarılacağını ifade eden Özkul, kitap içerisinde kullanılacak karekod uygulaması ile öğrencilere aktarılacak bilgilerin video ve görsel materyallerle destekleneceğini ve bunun bir ders kitabı için ilk olacağını belirtti.

Kıbrıs Türk Milli Mücadele Tarihi Kitap Yazım Komisyonu Prof. Dr. Ali Eftal Özkul, Mehmet Karamanoğlu, Yurdagül Akcansoy, Rasim Taş ve Halil Selçuk’tan oluşurken, Prof. Dr. Mustafa Safran da komisyonda danışman olarak yer alıyor.

Hazırlanacak Kıbrıs Türk Milli Mücadele Kitabı’nın 2023 – 2024 öğretim yılından itibaren okullarda okutulması planlanıyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner12

banner1