banner2

Kızılyürek, Avrupa Parlamentosu Milletvekili

Avrupa Parlamentosu’ndaki 6 sandalye için Kıbrıs’ın güneyinde bugün seçime gidildi.

Kızılyürek, Avrupa Parlamentosu Milletvekili

AKEL’den aday olan Niyazi Kızılyürek Avrupa Parlamentosu’ndaki 6 sandalyeden birinin sahibi oldu.

Oy verme işlemi sandıkların açıldığı saat 07.00’de başladı. 12.00-13.00 arasında bir saatlik ara verilecek oy verme işlemi, sandıkların kapanış saati olan 18.00’de son buldu.

Kıbrıslı Türklerin % 6,93’ünün oy kullandığı seçimde, genel katılım oranı %42,8 oldu.

6 bine yakın Kıbrıslı Türk seçmen oy kullandı.

Sandık çıkış anketlerine göre yarış DİSİ ile AKEL arasında geçiyor.

Ankete göre, AKEL’den aday olan Niyazi Kızılyürek seçimi kazanıyor. Kızılyürek açık ara AP’deki ilk Kıbrıslı Türk oluyor.

Niyazi Kızılyürek Avrupa Parlamentosu’ndaki 6 sandalyeden birinin sahibi oldu.

Faşist ELAM ise sandıkta kalıyor.

Resmi olmayan sonuçlara göre kazananlar şöyle:

DİSİ’den Lefteris Hristoforu, Lukas Furlas

AKEL’den Niyazi Kızılyürek, Yorgos Yorgiou

DİKO’dan Kostas Mavridis

EDEK’den Dimitris Papadakis, Dimitris Papadakis

Kıbrıs Cumhuriyeti Seçim Dairesi Müdürü Kypros Kyprianou, 2014’teki Avrupa Parlamentosu seçimleriyle karşılaştırıldığında katılım oranının %2 arttığını bildirdi.

Kıbrıslı Türklerin de aralarında bulunduğu 72 adayın yarıştığı seçimde belirlenecek 6 kişi, 5 yıllığına Brüksel’e gidecek.

81 bin 611’i Kıbrıslı Türk, 10 bin 558’i ise Avrupa vatandaşı olan 549 bin 11 seçmenin oy kullanma hakkı olduğu AP seçimlerinde 21’i Yunanistan, İngiltere ve Berlin’de, 50 tanesi de KKTC sınırı yakınlarında olmak üzere toplam bin 50 seçim merkezi kuruldu. Seçim günü sandık görevlisi, Polis Enformasyon Dairesi vb. personel dahil toplam 7 bin kişi görev aldı.

Seçimde AP milletvekilliği için aday olanların partilere göre isimleri ise şöyleydi:

AP’deki sandalye için DİSİ’den Georgia Konstantinu-Panayotu, Panayotis Sendonas, Eleni Stavru, NikosTornaridis, Lukas Furlas ve LefterisHristoforu; AKEL-Sol-Yeni Güçler’den Athos Yeorgiu, Yorgos Yeorgiu, Niyazi Kızılyürek, Yorgos Kukumas, Marina Nikolau ve Neoklis Silikiotis; DİKO’dan Aristos Vasiliadis, Elenis Theoharus, Zaharias Kulias, Kostas Mavridis, Marinos Muşiotis ve Katerina Hristofidu; EDEK’ten Diomidis Diomidus, Hristos Yakovu, Nataşa Yoannu, İlias Mirianthus, Thea Nikolau ve Dimitris Papadakis; İttifak-Ekologlar’dan Andreas Themistokleus, Haralambos Tehopemptu, Efi Ksanthu, Maria Pastella, Aleksia Sakadaki ve Doros Hristodulidis; ELAM’dan Marios Vasiliu, Yeadis Yeadi, Maria İerodiakonu, Yorgos Nikolau, Yorgos Solomonidis ve Panayotis Tofinis; DİPA’dan (Demokratik Cephe) Eleftherios Dimitriu, Vakis Yakovu, Mihalis Yoannu, Yannos Lakkotripis, Marinos Kleanthus ve Antigoni Papadopulo; Yasemin Hareketi’nden İbrahim Aziz, Öz Karahan, Leyla Kıralp, Şener Levent, Zeki Beşiktepeli ve Faize Özdemirciler; Hayvan Partisi’nden Angelina Agathangelu, Avraam Themistokleus, Kiriakos Metcidi ve Neofitos Neofitu; Vatansever Parti’den Hriselpida Kamma, Nikos Hikmonos, Nikolas Peratikos, Hristos Rotsas ve Kostas Haralambus; Milliyetçi Kurtuluş Hareketi’nden Maria Kalogeri, Hristakis Kapiliotis, Andonis Pieridis, Lukas Stavru ve Mihail Hristodulu; Adalet Mücadelecileri Örgütü’nden Mihalis Mina Leoni Paraskevaidu; Kıbrıs Türk Sosyalist Partisi’nden Mehmet Birinci ve Kazım Halit; Bağımsızlar: Mihalis Paraskeva, Hrisanthos Mardapitta ve Haris Aristidu.

banner9
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner12

banner1