banner2

Kızılyürek, Reform ve Uyum Komiseri Ferreria ile Görüştü

Kızılyürek, Reform ve Uyum Komiseri Ferreria ile Görüştü
banner47

Kızılyürek, Reform ve Uyum Komiseri Ferreria ile Görüştü

Strasburg'da 13 Eylül günü bir araya gelen Komiser Elisa Ferreria ve Avrupa Parlamentosu Üyesi Niyazi Kızılyürek, Kıbrıs Türk toplumu ile AB ilişkilerini ele aldılar. Kıbrıslı Türklerin ekonomik olarak güçlendirilmesi ve AB ile ilişkilerin hayatın bütün alanlarında ileriye götürülmesinin önemi üzerinde duran Fereria ve Kızılyürek, Hellim/Halloumi konusunda büyük ilerlemelerin yapılmasından memnuniyetlerini belirttip, Komiser Fereria Komisyon’un olası sorunların çözümü konusunda kararlılıkla çalıştığını söyledi.

banner37
Kızılyürek, Yeşil Hat Tüzüğünün uygulanmasında görülen aksaklıkların bir an önce çözülmesi gerektiğini belirtti.

İçinde bulunduğumuz enerji krizinde AB’nin iki tarafla temas halinde tarafsız bölgede bir güneş enerjisi parkı kurması yönünde attığı adımların son derece yararlı olacağını söyleyen Ferreria ve Kızılyürek, Kıbrıs Türk toplumun AB ile yakınlaşmasının Kıbrıslı Türkler kadar Kıbrıs Sorunun çözümü açısından da yararlı olacağı konusunda hemfikir oldular.

İki toplumun birbirine yakınlaşması konusunu da ele alan Kızılyürek ve Ferreria, sivil toplum nezdinde gençliğin de dahil olacağı kültürel çalışmalar ve ticaret alanında gerçekleştirilecek ilerlemelerin iki toplumun yakınlaşmasında fevkalade önemli olduğu belirttiler.

Ferrereia ve Kızılyürek, görüşmeyi yakın temasta kalmak dileğiyle noktaladılar ve ilk fırsatta yeniden bir araya gelemeye karar verdiler.

YORUM EKLE
banner50
SIRADAKİ HABER

banner12

banner1