banner2
banner34

Kudret Özersay: Harçlara yapılan zamlar 'yasaya aykırı'

HP Genel Başkanı Kudret Özersay, harçalara yapılan zamların 'yasaya aykırı' olduğu vurgusunu yaptı.

Kudret Özersay: Harçlara yapılan zamlar 'yasaya aykırı'
banner45
banner46

Halkın Partisi (HP) Genel Başkanı Kudret Özersay, sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımda, harçalara yapılan zamların 'yasaya aykırı' olduğunu öne sürdü.

Zamların adeletsizlikler doğuracağını, keşmekeş yaratacağını söyleyen Özersay'ın paylaşımı şöyle: 

"Her yıl Bakanlar Kurulu enflasyonu dikkate alarak “Motorlu araç, sürüş ehliyeti harcı, kimlik kartı harcı, taşınmaz mal vergisi vergi miktarları gibi yaklaşık 30-35 çeşit harç ve vergiye ZAM YAPAR ve bu artışlar resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girer. Yürürlük tarihi genellikle 1 OCAK olur. Bazı hükümetler döneminde bu artışların şubat ayına kaldığı oldu. Oysa bu gayrimeşru hükümet bu artışların büyük bir kısmını 4 Haziran 2024 tarihli Resmi Gazete’de yayınlayarak yaptı. Yaptı yapmasına ama bu işlem YASAYA AYKIRI!

1- Taşınmaz Mal Vergisi Yasası (50/1995) 23(1). Maddesi ne diyor? “Beyana dayanan vergi tarhiyatları, her vergilendirme döneminin EN GEÇ MART ayı sonuna kadar yapılır” ve 24(1) maddesi ise “Beyana dayanan vergi tarhiyatlarında ödenmesi gereken verginin birinci taksiti Nisan, ikinci taksiti Eylül ayında olmak üzere İKİ EŞİT TAKSİTTE ödenir”

banner37
2- Bakanlar Kurulu EN GEÇ MART AYI SONUNA kadar alması gereken kararı almadı ve yasaya aykırı şekilde Mart ayından sonra yani Haziran’da taşınmaz mal vergi miktarına zam yapmaya kalktı. Şimdi taşınmaz mal vergisinin birinci taksitini Nisan ayında ödeyen vatandaşlar ikinci taksiti ödemeye gittiklerinde ikinciyi zamlı mı alacaksınız? Eğer bunu yaparsanız yasadaki “İKİ EŞİT TAKSİTTE” denilen düzenlemeye, yani yasaya aykırı işlem yapmış olacaksınız! Yok eğer ilk taksiti de ikinci zamlı taksite uyumlaştırıp fark almaya kalkarsanız bu kez yasayı geriye yürütmüş olursunuz ki o başka bir anlamsızlık, başka bir hukuksuzluk yaratacak! Vergi oranını artırmış olmanıza rağmen bunu ikinci taksite uygulamayacaksanız neden o zaman taşınmaz mal vergisine bu ZAMMI yaptınız?

3- Nisan ayında taşınmaz mal vergisinin İKİ TAKSİTİNİ BİRDEN, BİRLİKTE ödeyen vatandaşlara şimdi Belediyeler yeniden vergi mi koyacak? Yoksa ödeyenlerin yanına kaldı, yasalara uygun davranmış olsa da, HİÇ BİR GECİKMESİ VE KUSURU olmasa da, ilk taksiti ödeyip ikincisinin tarihini beklemekte olan vatandaşlar ikinciyi zamlı ödeyip üstüne bir bardak soğuk su mu içecekler?

4- Bu zamları hem yasanın zorunlu kıldığı tarihte yapmadılar ve senenin ortasında yönetsel bir kaosa sebep olacak şekilde yaptılar hem de KARARI ALDIKLARI GÜN YÜRÜRLÜĞE KOYDULAR! BU da kendi içinde başka ADALETSİZLİKLERİ beraberinde getirecek. Neden? Mesela seyrüseferini Haziranda yenileyecek olanlar 3 haziran tarihine kadar eski fiyattan, diğer vatandaşlar ise 4 Haziran 2024 tarihinden itibaren yeni ZAMLI fiyattan yenilemek zorunda kalacak. OYSA seyrüsefer yenilemesini 4 Hazirana bırakan vatandaş son tarihi geçirmiyor, bir hata yapmıyor olmasına rağmen cezalandırılıyor. Bir vatandaş geçen yılın seyrüseferiyle AYNI PARAYI ödeyerek bu yıl da seyrüsefer hakkı elde ederken diğer vatandaş bir yıl boyunca bu seyrüsefer hakkını kullanmak için zamlı bir ödeme yapmış olacak. Hem de hiçbir HATASI, KUSURU YOKKEN! Genelde bu tür kararlar alındıktan sonra karar ertesindeki ayın ilk günü yürürlüğe girer.

Özetle 4 Haziran tarihinde alınan Bakanlar Kurulu kararıyla HARÇLARA YAPILAN ZAMLAR, hem zamanlaması hem de şekli itibariyle YASAYA AYKIRIDIR. Üstelik devletin mali uygulamalarına TAMAMEN TERS bir durum yaratacak şekilde yapılmıştır ve MALİ VE İDARİ BİR KEŞMEKEŞE neden olacak niteliktedir. Yarın birisi bunu mahkemeye taşısa bu iş YARGIDAN DÖNEBİLİR!

Gecikmeksizin bu anomaliyi düzeltmeleri gerekir."

MH

Güncelleme Tarihi: 06 Haziran 2024, 14:54
YORUM EKLE
banner50
SIRADAKİ HABER

banner12

banner1