banner2
banner34

Murat Kanatlı: Yine çözülmemiş birçok sorunla seçime gidiyoruz

YKP Genel Sekreteri Murat Kanatlı yaptığı açıklamada, 9 Haziran’da Kıbrıslıtürklerin çözülmemiş bir sürü sorunla birlikte sandığa gideceğini söyledi.

Murat Kanatlı: Yine çözülmemiş birçok sorunla seçime gidiyoruz
banner45
banner46

YKP Genel Sekreteri Murat Kanatlı, Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerindeki süreci değerlendirerek, herkesi oy kullanmaya çağırdı

"YİNE ÇÖZÜLMEMİŞ BİRÇOK SORUNLA SEÇİME GİDİYORUZ"

YKP Genel Sekreteri Kanatlı yaptığı açıklamada, daha önce gerçekleşen Avrupa Parlamentosu seçimlerinde Kıbrıslı Türklerin oy kullanma süreçlerinde bir dizi sorunlar yaşandığını hatırlatarak, bu sorunların giderilmeye çalışılmasına rağmen, 9 Haziran’da Kıbrıslı Türklerin çözülmemiş bir sürü sorunla birlikte sandığa gideceğini söyledi.

Kıbrıs Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Nikos Hristodulidis’in Kıbrıslı Türklere bir takım açılımlar yapacağını vaat ettiğini belirten Kanatlı, Hristodulidis’in Kıbrıslı Türklerin seçimlere katılımını kolaylaştıracak yeni hiçbir önlemi hayata geçirmediğini vurguladı.

Kıbrıslı Türklerin Avrupa Parlamentosu seçimlerinde nasıl oy kullanacağının, sandığa nasıl ulaşacağı gibi bilgileri siyasi partilerden ve sivil toplum örgütlerinden aldığına dikkat çeken Kanatlı, bu konuda Avrupa Parlamentosu Kıbrıs Ofisi ve Kıbrıs Cumhuriyeti hükümetinin normal bir seçime gidiliyor havasında süreci uzaktan takip ettiğini söyledi.

"KIBRISLI TÜRKLERİN SEÇİME KATILIMININ DÜŞÜK OLMASININ BİRİNCİ DERECE SORUMLUSU HRİSTODULİDİS OLACAKTIR"

Daha önceki seçimlerde edinilen tecrübelerin ardından yapılan girişimlere rağmen halen birçok sorunun bulunmasına atıfta bulunan Kanatlı, AP seçimlerinde Kıbrıslı Türklerin katılımının düşük kalmasının birinci derecede sorumlusunun Hristodulidis hükümeti olacağını belirtti.

Kıbrıslı Türklerin seçimlere katılımı için herhangi bir kolaylaştırıcı önlem almayan Brüksel’deki yetkililerin ise bu konuda ikinci derecede sorumlu olduğunu aktaran YKP Genel Sekreteri Murat Kanatlı, Alman elçiliği ve Goethe Enstitüsü’nün seçim konusunda ortaya koyduğu tavrın da not edildiğini aktardı.

"SEÇİMLERE GÜNLER KALA YKP PARTİ MECLİS KARARINI YENİDEN HATIRLATIRIZ"

YKP‘nin, Avrupa Sol Partisi (EL) gözlemci üyesi olduğunu ve Avrupa Parlamentosu seçimlerine de bu çerçevede değerlendirdiğini belirten Kanatlı, parti üyesi, sempatizanı ve parti dostlarını tüm Avrupa’da, Avrupa Sol Partisi’ndeki siyasi parti ve seçim bloklarının ve dolayısı ile GUE/NGL (The Left) – Sol grubun üyelerinin barışçı, ekolojik, toplumsal cinsiyet eşitlikçi, emekten yana başka bir Avrupa mücadelesi için Avrupa Parlamentosunda daha güçlü yer alması için oy vermeye davet etti.

Güncelleme Tarihi: 05 Haziran 2024, 09:30
YORUM EKLE
banner50
SIRADAKİ HABER

banner12

banner1