banner2

Orman Dairesi, bugünden itibaren ateşli piknik alanlarında ateş yasağının kalkacağını duyurdu

banner35

Orman Dairesi, bugünden itibaren ateşli piknik alanlarında ateş yasağının kalkacağını duyurdu
banner45
banner47

Orman Dairesi Müdürlüğü, gelecek günlerde sıcaklığın nispeten düşmesi ve bağıl nemin yükselmesinin beklendiğini belirterek, bugünden itibaren ateşli piknik alanlarında ateş yakılmasına izin verileceğini duyurdu.

Daire, ateşli piknik alanları dışında ateş yakma yasağının devam ettiğine dikkat çekti ve ateşli piknik alanlarında yakılan mangalların, alandan ayrılmadan önce söndürüldüğünden emin olunması konusunda vatandaşları uyardı.

Yangın tedbirleri konusunda hassas olunması çağrısında bulunulan Orman Dairesi Müdürlüğü açıklamasında, mevcut diğer yangın tedbirleri de şu şekilde hatırlatıldı:

banner37
“Özellikle anayolların ormanlık ve ağaçlık alanlardaki güzergâhlarında araçları ile seyir halinde olan vatandaşlarımızın araçlarından yangına neden olabilecek herhangi bir eylemde bulunmaması (özellikle sigara izmaritlerinin araçlardan atılmaması) gerekmektedir.

Halkımızın göreceği en küçük dumanı zaman geçirmeden ücretsiz Orman Yangın İhbarı telefon numarasından "Alo 177" Orman Dairesine veya yangın ihbarı "Alo 199" İtfaiye ‘ye bildirmeleri erken müdahale açısından çok önemlidir.

Yangın vukuunda da halkın yangın söndürme çalışmalarına çağrısız katılması; her türlü imkânlarını seferber etmesi yasa gereği ve vatandaşlık görevidir.

Ormana yakın yerlerde tarımsal faaliyet yapan kişilerin yangın riskine karşı gerekli tedbirleri alması zorunludur.

Belediyelerin ve halkın kullandıkları çöplük alanlarındaki çöplerin Güngör çöplüğüne taşınması yasa gereğidir. Vahşi depolama yapılan çöplüklerde yakılarak imha edilen çöpler ormanlarımız için en önemli tehdit unsurudur.”

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ergül Ekici
Ergül Ekici - 7 ay Önce

Bence yasağı çok erken kaldırıyorsunuz. Havalar çok sıcak ve dahada devam edeceği görülüyor. Yesilirmak köyünden yazıyorum. Köydeki evlerin etrafı ağaçlarla kaplıdır. Özellikle işçi olarak köyde bulunanlar hergün ateş yakıp bitta veya başka bir şey yapmaktadırlar. Bir kıvılcım köyün yanmasına sebep olabilir. Dumanın insan sağlığına verdiği zarar 100 ün üzerindeki hastalığın nedenidir. Bu tür yerlerde ateş yakılmasına ilişkin düzenleme yapılması komşular arasında kavgayı da onleyecektir. Mesela : Ateşin yakilacagi yerin etrafının dumanın çevreye zarar vermeyecek şekilde düzenlenmesi + 6-7 metre yükseklikte baca zorunluluğunun getirilmesi. +Orman Bakanlığı ve Çevre dairesinin bu konuda gerekli düzenlemeyi yapmalıdır. İnsan sağlığı herseyden önce gelir.

banner50
SIRADAKİ HABER

banner12

banner1