banner2
banner34

Polis’ten kelepçe takılan genç kadın hakkında açıklama

Polis’ten kelepçe takılan genç kadın hakkında açıklama
banner45

Polis Basın Subaylığı, karantinadaki kedisini izinsiz olarak Veteriner Dairesi kontrolündeki karantinadan alan genç kadın zanlının, “bina açma ve hırsızlık” suçlamasıyla tutuklandığını ve mevzuata uygun şekilde mahkeme huzuruna çıkarıldığını belirtti.

Polis Basın Subaylığı, bazı basın yayın organları ile sosyal medyada, yurt dışından gelirken beraberinde getirdiği ve Veteriner Dairesi kontrolünde karantinadaki kedisini izinsiz olarak alan bir genç kadın zanlının kelepçeli şekilde mahkemeye çıkarılmasıyla ilgili haber ve yorumlar konusunda açıklama yaptı.

banner37
Yapılan yorumlarda, olayın, bir hayvansevere yapılan aşırı güç kullanımı şeklinde verildiğinin görüldüğü belirtilen açıklamada “Karantinada bulunan kedinin alınması ile ilgili olay gerçekte, Gazimağusa Veteriner Dairesinde hayvan barınak odasında, yasa gereği halkımızı bulaşıcı hayvan hastalıklarından korumak üzere muhafaza edilen kedinin, Veteriner Dairesinin kapısı izinsiz açılıp içeri izinsiz girilerek kedinin karantina edildiği kafes içerisinden çalınması ile ilgili olarak polise gelen ihbar üzerine başlatılan olaydır. Yürütülen soruşturma sonucunda, zanlı olarak tespit edilen bir kadın şahıs polis tarafından ‘bina açma ve hırsızlık’ suçlaması ile tutuklanmış ve mevzuata uygun mahkeme huzuruna çıkarılmıştır.” denildi.

Karantinadan hayvanı izinsiz olarak alan zanlı aleyhinde, methaldar olduğu Fasıl-154 Ceza Yasasının 255, 262 ve 294 (a) maddelerinde belirtilen ve ağır bir suç olan ‘bina açma ve hırsızlık’ suçlarından işlem yapılarak mahkeme huzuruna çıkarıldığı yinelenen açıklamada, işlenen suçun Ağır Ceza Mahkemesi’nin yetki alanına giren suçlardaki genel uygulama olan kelepçe takılmasının, istisna tutulmadan bu ağır suçta da uygulandığı ve zanlının bu şekilde mahkemeye sevkinin sağlandığı anlatıldı.

Polis açıklamasında, “Buradaki tespit edilen suç basit ve hafif suç değil, yasalarda ağır suç olarak tanımlanan ‘bina açma ve hırsızlık’tır. Polis Teşkilatı, görevlerini yerine getirirken Anayasa ve Yasalar tahtında insanlar arasında ayrım gözetmeksizin görevini yapmaya devam edecektir. Kamuoyuna saygı ile duyurulur.” ifadeleri yer aldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner12

banner1