banner2
banner34

Şafak Nöbeti’nde onuncu yıl coşkusu…

Şafak Nöbeti’nde onuncu yıl coşkusu… Binlerce katılımcı sahili doldurdu, F-16’lar geceyi aydınlattı.

Şafak Nöbeti’nde onuncu yıl coşkusu…

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin 45 yıl önce Kıbrıs’a barış getirmek için çıktığı ilk nokta olan Yavuz Çıkarma Plajı’nda onuncu kez Şafak Nöbeti tutuldu. On bini aşkın katılımcının doldurduğu etkinlik alanında binlerce meşale, yine özgürlük ve bağımsızlığın şafağı için yandı.

20 Temmuz kutlamalarının en coşkulu, en kalabalık ve en çok beklenen etkinliği Şafak Nöbeti, bu yıl da ilklere imza attı. Türk Hava Kuvvetleri’ne ait dört F-16 savaş uçağı, nöbetin sonunda adada ilk kez gece uçuşu yaparak katılımcıları selamladı.

Organizasyonun ilkleri bununla da sınırlı değildi. 20 Temmuz 1974’te helikopterlerle inen ilk tabur olan Bolu Komando Tugayı Birinci Taburu’ndan 17 Gazi, komutanları emekli Komando Tuğgeneral Cemal Eruç Paşa ile birlikte Şafak Nöbeti’ne katıldı. Gazilerin tam 45 yıl aradan sonra  mücahitlerle kucaklaştığı görüntüler, duygu dolu dakikalar yaşattı.

Etkinlik programının başlayacağı 21.30’dan saatler önce sahilin üst kısmındaki konser alanı dolmaya başladı. İlerleyen saatlerde daha da artan kalabalık, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Bando Mızıkası’nın konseriyle coştu.

Şafak Nöbeti’ne, Başbakan Ersin Tatar’ın yanı sıra, 20 Temmuz kutlamalarında Türk Silahlı Kuvvetleri’ni temsil eden Hava Kuvvetleri Komutanı Hasan Küçükakyüz  de katıldı.

banner37
Şafak Nöbeti Organizasyon Komitesi Başkanı Fevzi Tanpınar, yaptığı konuşmada Şafak Nöbeti’nin tarihi önemine değindi ve Rum tarafına mesajlar gönderdi. Tanpınar konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

“Bizler burada savaşın karanlık yüzünü, acıları, ayrılıkları, ölümleri kutlamak için toplanmıyoruz. Bizler burada bir kez daha bu acıların, bu ayrılıkların, savaşların yaşanmaması için toplanıyoruz. Bizler burada, 20 Temmuz gününün şafağında gelen özgürlüğü ve barışı kutlamak, bu uğurda ölenleri, acı çekenleri ise anmak için toplanıyoruz...

Ve asla unutmayın ki, bu adada kaderiniz her zaman kaderimize bağlı olacaktır. Özgürlüklerimizin, ayrılmaz bir şekilde özgürlüğünüze bağlı olduğunu fark edin artık. Bu adada barışın hüküm sürmesinin, iyi komşular olarak yaşamanın tek yolunun bu olduğunu da asla unutmayın. 

Ve buradan Tanrıya şükrediyoruz ki, bizler sizlerin 100 yılı aşkın siyasi düşmanlığınıza ve Doğu Akdeniz’in tüm bu engebeli yollarını yaratanlara karşı bu yolda yalnız yürümüyoruz.  Teşekkürler sana Anadolum, teşekkürler sana büyük Türkiyem!”

Sevilen şarkıcı Yaşar’ın renkli konseriyle keyifli saatler geçiren katılımcılar, konserin ardından geleneksel meşale yürüyüşünü tamamlayarak sahile indi. Yavuz Çıkarma Plajı sahilindeki sessiz saygı bekleyişi ve okunan duaların ardından, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı Bordo Bereliler, sembolik olarak denizden Türkiye ve KKTC bayraklarıyla çıkarak halkla kucaklaştı.

Onuncu yılını geride bırakan Şafak Nöbeti’nin en heyecanlı ve coşkulu anları ise finalde yaşandı. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin muharip savaş uçaklarından dört F-16, adada ilk kez gece uçuşu yaparak Şafak Nöbetçilerini selamladı. Yavuz Çıkarma Plajı’nı meşaleleriyle aydınlatan binlerce katılımcı, F-16’ları dakikalarca ayakta alkışladı.

Şafak Nöbeti, her zaman olduğu gibi dualar, ilahiler ve sabah ezanıyla sona erdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner12

banner1