banner2

Şahali: Türk Lirası kullanımı nedeniyle öngörülebilir bir ortam imkansız

Şahali: Türk Lirası kullanımı nedeniyle öngörülebilir bir ortam imkansız
banner46

Dünkü Meclis oturumunda kabul edilen 6 milyar 40 milyon TL’lik ek bütçenin dünden bugüne değer kaybettiğini söyleyen Şahali, önceki hükümet döneminde yapılan genel bütçenin on beş günde yüzde 25 değer kaybettiğini hatırlattı.

“Önceki hükümet bütçeyi Meclis’e getirdiğinde 1 milyarlık Euro’ya denkti. On beş günde 750 milyon TL’ye gerilemişti” diyen Şahali, Türk Lirası kullanımından kaynaklandığını ifade ettiği zararlara değindi.

Türk Lirası kullanımı nedeniyle öngörülebilir bir ortam olmasının imkansız olduğunu anlatan Erkut Şahali, dövize endeksli muhasebe sisteminin uygulanmasının ertelenemez bir ihtiyaç olduğunu ifade etti.

Ülkede insanların tüm harcamalarını döviz karşılığı olarak TL cinsinden yaptığını ve Türkiye’den ithal edilen sakızın bile dolar olarak ithal edildiğini kaydeden Şahali, “Bu ülkede aklıyla düşünebilen insanlara hitap ediyoruz. Bu ülkede her hanede bir yangın vardır. Hiç kimse alıştığı hayat standardını koruyabilecek durumda değildir. Bu TL ile ilgili uygulanan politika nedeniyle yaşanıyor” diye konuştu.

-"Hane halkı fakirleşirken devlet hazinesinin gelirleri arttı... Maliye döviz topluyor"

banner37
Hane halkı fakirleşirken Devlet hazinesinin gelirlerinin arttığını da söyleyen Şahali, “Maliye kendi kendini dövizden kaynaklanan sebeplerden finanse ederken, hane halkı kendi kendini dövizden kaynaklanan sebeplerden finanse edemiyor. Çünkü biz TL kazanıyor ve döviz harcıyoruz, Maliye döviz topluyor” dedi.

Şahali, “kendini çelik zanneden kumdan kale” olarak nitelediği hükümetin gelir vergisini daha yaygın hale getirecek bir çabası olmayacağına inanç belirterek, “Bu ülkede dövize endeksli muhasebe sisteminin uygulanması ertelenemez bir ihtiyaçtır. Bunu dinlemeyen her bir kulak kendi halkına sağırdır” ifadelerini kullandı.

Şahali, sosyal medyada gördüğü “Eskiden işe gidip gelebilmek için benzin parası ödüyorduk, şimdi benzin parası için işe gidip geliyoruz” iletisini paylaşan Şahali, insanların geçinemediğine işaret etti.

- “Bakanın bulunduğu bir ortamda konuk bakan, KKTC yurttaşlığı sözü veriyor”

Ülkede ciddi bir irade ve demokrasi sorunu yaşandığını da öne süren Şahali, Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Lapta ziyareti sırasında Türkiye vatandaşlarının KKTC yurttaşlığı alma konusunda yaşadıkları sıkıntıların çözülmesi gerektiği yönündeki ifadelerini “Bir ülkenin kendini var eden temel uygulamalarından biri yurttaşlık uygulamalarıdır. Ama bakanın bulunduğu bir ortamda konuk bakan, KKTC yurttaşlığı sözü veriyor” sözleri ile eleştirdi.

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Milletvekili Emrah Yeşilırmak, yerinden söz alarak, CTP Milletvekili Erkut Şahali’den, "başka bir para birimine endekslenmiş muhasebe sistemini" açmasını istedi.

Şahali ise bunun dünyada örnekleri olduğunu söyleyerek, “Devletin gelir araçları harçlardır, gümrük vergisi gelirleri vardır, fon gelirleri vardır. Giderleri maaş ve benzeri ödemelerdir, onun dışındakiler çok küçük kalemlerdir. Devletin gelirleri dövize endekslidir. Mesele iradeden geçer. Bu iş hemen devreye alınabilir. Ama mesele TL kullanımını azaltmaya dair endişeyse sizin derdiniz halk değil demektir” yanıtını verdi.

YORUM EKLE
banner50
SIRADAKİ HABER

banner12

banner1