banner2

Saner: Halk olarak en büyük gücümüzün birlik ve beraberliğimiz

banner35

banner44
Saner: Halk olarak en büyük gücümüzün birlik ve beraberliğimiz
banner45
banner46

UBP Genel Başkanı Başbakan Ersan Saner 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı ile Kurban Bayramı dolayısıyla mesaj yayımladı. “Bayramlar, Devletler, milletler için sevinçlerin, coşkuların doruğa ulaştığı, paylaşıldığı, büyük anlam ve değeri olan günlerdir” diyen Başbakan Saner, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramının Rum baskılarından kurtuluş, güvenlik ve üzerinde Devlet kurulan coğrafyaya sahip olmak anlamına geldiğine vurgu yaptı.

“Kurban Bayramı ise manevi olarak bizlere güç katan iki dini bayramımızdan biridir” diyen Saner, bayram günlerini fırsat bilerek affedici olmayı, hoşgörülü davranmayı, kötü, zararlı duygulardan kurtulabilmeyi mutlaka başarmalıyız” dedi. Başbakan Saner, Bir salgın sürecinden geçilmekte olduğunu ve bundan gereken derslerin çıkarılması gerektiğini de belirtti.

“Halk olarak en büyük gücümüzün birlik ve beraberliğimiz olduğunu hiç unutmamalı, aramıza nifak sokmaya, yaşama sevincimizi, dinamizmimizi kırmaya çalışanlara asla izin vermemeliyiz” diyen Saner şöyle devam etti: “Kıbrıs Türk Halkı olarak 20 Temmuz 1974’te Türkiye Kıbrıs’a askeri müdahalede buluncaya dek çok sıkıntılar çektik, tehlikeler yaşadık.

Göç ettirildik, toplu mezarlara gömüldük, ekonomik olarak sıfırlandık.

Yıllarca can ve mal güvenliğinden yoksun yaşamak zorunda kaldık. 20 Temmuz 1974 sabahı Türkiye Kıbrıs’a müdahale etmeseydi ne olacaktı lütfen iyi düşünelim… -15 Temmuz 1974 darbesi ile başa geçen Nikos Samson’un Yunanistan’ın desteği ilan ettiği

banner37
KIBRIS HELEN DEVLETİ yaşamaya devam ederdi. -Kıbrıs Türkü’ne saldırılar düzenlenmeye devam eder, bizler ya adayı terk etmek ya da Rum hegemonyasını kabul etmek zorunda kalırdık. -Türkiye, hakkı olmasına rağmen Kıbrıs Türk Halkına karşı verdiği sözleri yerine getiremeyen aciz bir Devlet durumuna düşerdi. Dolayısı ile 20 Temmuz 1974 gerçekten bizler için zifiri karanlıktan aydınlığa geçiştir, yeniden doğuştur…

Bu yeniden doğuş sayesinde bu topraklarda sıfırdan bir ekonomi yarattık, Devlet kurduk. Sorunlarımız var ama bunlar aşılamayacak sorunlar değillerdir… Biz imkansız denilen şeyleri başararak bugünlere geldik… Yine başaracağız…

Mutlaka kalkınmış, Dünya’da hak ettiği yeri alan bir Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti olgusuna ulaşacağız… Bunun için Anavatan Türkiye ile birlikte, canla, başla çalışıyoruz”. Başbakan Ersan Saner, Kıbrıs konusunda da net tutum içerisinde olunduğunu belirtti. Saner, Kıbrıs Türk tarafının egemenliğini reddeden Rum tarafı ile iş olsun diye masaya oturulmayacağının altını çizdi. Saner, Kıbrıs’ta hakikaten bir antlaşma isteyenler artık adada 2 egemenlik 2 Devlet olduğu gerçeğini değiştiremeyeceklerini kabul ederek Rum tarafının doğru yola gelmesini sağlamalıdırlar. Kıbrıs’ta yapılabilecek en akıllı iş, var olan 2 Devlet’in bir anlaşma ile güç ve işbirliğine gitmeleri, bir araya gelmeleridir.

2 Devlet olarak hidrokarbon kaynakları, su, enerji, turizm, tarım, doğal afetler, sağlık konularında gereken adımları atarsak arkasının geleceğine, bunun Türk-Yunan ilişkilerinin gelişmesine, bölgede barış ve istikrarın sağlanmasına ciddi katkı sağlayacağına yürekten inanıyoruz…Ancak top bizde değil.

Top Rum kesiminde. İnşallah uzlaşmaz, maksimalist tutumlarından vazgeçerler ve görüşme masası kurulur… “ dedi.

UBP Genel Başkan Başbakan Ersan Saner mesajını; “20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramınız ile Kurban Bayramınızı candan kutlar, hepinize sağlık ve mutluluklar dilerim” diyerek tamamladı. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner12

banner1