banner2
banner34

Tabipler Birliği: Acılarımız büyük, acımız birdir

Tabipler Birliği: Acılarımız büyük, acımız birdir
banner45
banner46

Kıbrıs Türk Tabipler Birliği (KTTB), deprem nedeniyle yaşanılanların ülkede psikolojik travma yarattığını belirterek, toplumsal olarak en az kayıp ve acıyla bu sorunla başa çıkılması yolunun hükümet, sivil toplum ve meslek örgütlerinin iş birliği içinde çalışması olduğunu kaydetti.

“Kayıplarımızın derin üzüntüsü içindeyiz. Acılarımız büyük, acımız birdir” ifadeleri kullanılan birlik açıklamasında, ilk günden beri her birey ve sivil toplum kuruluşu gibi KTTB’nin de üzerine düşen görevi yapmak için girişimlerde bulunduğu ifade edildi.

“Bu yardım organizasyonunun devlet mekanizmasıyla koordine yürütülmesi için maksimum çabayı gösterirken maalesef gerekli koordinasyonu sağlayamamanın üzüntüsünü yaşıyoruz” sözlerine yer verilen açıklamada, birlik olarak bugüne kadar attıkları adımlar hakkında bilgi verildi ve gelecek süreç için yapılması gerekenler paylaşıldı.

- “Gönüllü hekimlerin gruplar halinde deprem bölgesine intikal etmesini sağladık”

Birlik tarafından depreme ilişkin yapılanlar şu şekilde sıralandı:

1-Deprem bölgesine ulaştırılması gereken medikal yardım için hekimler arasından gönüllü listesi oluşturup, bu gönüllülerin sağlık bakanlığı ile koordine olarak bölgeye gruplar halinde intikal etmesini sağladık.

2-Deprem bölgesinde oluşabilecek ihtiyaçları tespit edip dayanışma çağrısı ile yardımların koordinasyonuna dahil olduk. Bu amaçla toplanan yardımlar Lefkoşa Türk Belediyesi ve Girne Belediyesi iş birliğiyle gerekli yerlere ulaştırılmaktadır.

3-Yaşanılan travmanın psikolojik etkilerini gözlemlemek, travmaya maruz kalanların sağlıklı bir şekilde bu travma sürecinden geçmesini sağlamak ve topluma psikososyal destek sağlamak hedeflendi. Bu amaçla KTTB çatısı altında, Dr. Ayşe Zeki yürütücülüğünde, ülkemizde bulunan psikoloji ile ilgili üniversitelerin, sivil toplum kuruluşlarının, psikolog ve psikiyatristlerin katılımıyla geniş bir ağ kuruldu. Bu ağ travmanın yarattığı psikolojik ortamın sağlıklı bir şekilde yönlendirilmesi için materyal ve metotlar geliştirirken, belirli grup toplantılarıyla çalışmalarını yürütmeye devam etmektedir.

banner37
4-Ülkemize ulaşan depremzedelerin medikal tedavilerini ve sağlık kontrollerini yapmak üzere ekipler oluşturuldu. Bu medikal ekipler ulaşılan depremzedelerin ilk muayene ve kontrollerini yaptı ve yapmaya devam edecektir. Medikal destek ve ilk sağlık kontrollerinin öneminin farkında olmamız gerektiğini bir kez daha vurgularız.

5-Ülkemize ulaşan depremzedelerden birliğimize başvuranların sağlık ön muayeneleri yapılırken tespit edilen ilaç ihtiyaçlarını Kıbrıs Türk Eczacılar Birliği’ne ilettik. Gönüllü bağışçılar ve Kıbrıs Türk Eczacılar Birliği’nin çabalarıyla 1 saat içinde bütün ilaç ve tıbbi teçhizat ihtiyacının karşılandığı bildiririz. Gönüllü bağışçılar ve Kıbrıs Türk Eczacılar Birliği’ne koordine çalışmalarından dolayı teşekkürlerimizi sunarız.”

Birlik tarafından yapılan açıklamada, bugünden sonra yapılması gerekenler de şu şekilde sıralandı:

"1-Ülkemize ulaşan depremzedelerin sağlık kontrollerinin yapılması için ülkeye giriş noktalarında ilk muayene istasyonları oluşturulmalıdır. Gerektiğinde afet bölgesinde oluşabilecek salgın hastalıklara karşı önlemler alınmalı, eksik ilaç ve tıbbi yardım desteği hemen sağlanmalıdır.

2-Belirlenecek ihtiyaçlar sistematik bir şekilde yönetilmeli sivil toplum örgütleri ile iş birliği yapılmalıdır.

3-Ülkemizin sağlık, eğitim, barınma koşulları dikkate alınarak planlanma yapılmalı, kabul edilecek depremzedelerin ek mağduriyetler yaşamasının önüne geçilmelidir.

4-Yaşanılanlardan ders çıkarılarak kamu hastane ve okulları başta olmak üzere tüm binaların olası bir depreme hazırlıklı olup olmadığı kontrol edilmeli, gerekli iyileştirilmeler yapılmalıdır. Bütün bu uygulamalar yetkili meslek örgütü olan Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği iş birliği ile yürütülmelidir.

5-Psikososyal yardım için sivil toplum örgütleri ve ülkedeki bütün uzmanların desteğiyle KTTB çatısı altında kurulan ağın amacına tam ulaşması için bakanlıkların iş birliğine açık olması gerekmektedir.

6-Olası afetlere hazır olmak için toplumsal bilgi ve bilinçlendirme çalışmalarına ağırlık verilmesi, kaynaklar oluşturulması sağlanmalıdır.

7-Kayıplarımız olmasına neden olan kişi, kurum vb. yerlerin adil bir şekilde yargılanmasına yardımcı olacak çalışmaların yapılması için Kıbrıs Türk Barolar Birliği ve Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği ile iş birliği yapılması gerektiğini vurgularız."

“Tekrardan hepimizin başı sağ olsun” denilen açıklamada, artık yaraları birlikte sarma zamanı ve yaşananların tekrar etmemesi için sebep olanlardan hesap sorma zamanı olduğu kaydedildi.

YORUM EKLE
banner50
SIRADAKİ HABER

banner12

banner1