banner2

Türkiye’deki sorunlar KKTC turizmini de etkiliyor

Kıbrıs Türk Otelciler Birliği Başkanı Hüseyin Aktığ, turizm sezonunu BRT Haber’e değerlendirdi.Aktığ,Türkiye’de yaşanan sorunların direkt olarak Kuzey Kıbrıs turizmini de etkilediğini söyledi.

Türkiye’deki sorunlar KKTC turizmini de etkiliyor

 

Türkiye’deki turizmcilerin, yerli turiste yönelerek, Kuzey Kıbrıs’ın birincil pazarını kapmasının, ciddi bir olumsuzluk yarattığını belirtenAktığ, ülke turizminin, 2016 yılını, 2015 rakamlarıyla tamamlamasının bile büyük bir şans sayılacağını ifade etti.

Bu yılki turizm rakamlarında düşüş yaşandığını kaydedenAktığ, geçen yılın mayıs ayı rakamlarıyla bu yılki mayıs ayı rakamları arasında yüzde 15’lik bir düşüş yaşandığını açıkladı.

Hüseyin Aktığ, yılsonuna kadaryapılacak aksiyonlarla Türkiye pazarına yönelik bu farkı kapatmanın yollarının aranması gerektiğini vurguladı.

Tüm dünyada turizmin ileriye yönelik uzun vadeli planlamalarla yönetildiğini kaydeden Aktığ,ülkede de bu konuda günübirlik planlamalar değil, uzun vadeli çalışmalar yapılması gerektiğine dikkat çekti.

Turizmde, 2017’ye yönelik planlamanınşimdiden başlamış olması gerektiğini dile getiren Aktığ,ülkede bir turizm farkındalığı ve algısı yaratılmasının gerekliliğine de vurgu yaptı.

Dünyada turizm modellerinin değiştiğini, özel ilgi ve aktivite turizmine yönelme olduğunu söyleyen Aktığ, Kuzey Kıbrıs’ta doğanın her türlü etkinliği yapabilecek imkanları sunduğunu ancak, insanların bu konuda yeterli bilinç ve duyarlılığa sahip olmadığını belirtti.

Bir hizmet sektörü olan turizmde, yetişmiş kalifiye insan gücü ve yerel istihdamın önemine vurgu yapan Aktığ, otellerde ülkenin kültürünü mutfağını tarihini bilen eğitilmiş, profesyonel turizm çalışanlarının elzem olduğunu kaydetti.

Turizmde özellikle yerel istihdamı teşvik etmek için, çalışma saatleri, ücretler ve sosyal haklar konusunda bir dizi çalışma yapılması gerektiği görüşünü ifade edenAktığ,yapılan işe göre asgari ücret uygulamasının da teşvik edici olabileceğini dile getirdi.

Ülkede uzun vadeli planlamalarla yönetilen bir turizm politikası belirlenmesini isteyen Aktığ, turizmin yönetilmesinde etkin söz sahibi olacak, şeffaf ve tarafsız, hesap verebilir bir turizm örgütü oluşturulmasının da elzem olduğunu belirtti. 

Güncelleme Tarihi: 20 Haziran 2016, 06:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner12

banner1