banner2
banner34

Yasa Gücünde Kararnameye ilişkin Anayasa Mahkemesi’ndeki görüşme yarına ertelendi

banner35

Yasa Gücünde Kararnameye ilişkin Anayasa Mahkemesi’ndeki görüşme yarına ertelendi
banner45
banner47

Çeşitli iş kollarında örgütlü 14 sendikanın deprem nedeniyle maaş kesintileri de öngören yasa gücünde kararnamenin yürütülmesinin durdurulması talebine ilişkin Anayasa Mahkemesi'ndeki bugünkü görüşme yarın saat 9.30’a ertelendi.

Sendikalar adına basına konuşan avukat Sezi Sıdal, dün Meclis’te kararnamenin geri çekildiğine ilişkin açıklamaların yapıldığına ancak kararnamenin geri çekildiği veya iptal edildiği hususunda Resmi Gazete’de herhangi bir karar yayımlanmadığına dikkat çekti. Sıdal, bu durumun netleşmesi için süre tanındığını ve davanın yarına ertelendiğini belirtti.

Sıdal, ara emri talebinin gündemde olduğunu ve ilgili karar yayımlanmadığı sürece davanın devam edeceğini kaydetti.

- Maviş: “Devletin ciddiyeti bu kadar”

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) Genel Sekreteri Burak Maviş de Lefkoşa Kaza Mahkemesi önünde açıklama yaparak, dün Meclis’te “yasa gücünde kararname ve tasarı çekilecek, 3 tane komite kurulacak. Toplumsal uzlaşı ile birlikte hareket edilecek” gibi beyanlarda bulunulduğunu ancak bugün kararnamenin çekilmediğini öğrendiklerini kaydetti. Maviş, “Devletin ciddiyeti bu kadar” dedi.

Kolon ve zeminlerinde çatlak olan okulların plan, kroki ve deprem fizibilite çalışmalarının olmadığını savunan Maviş, “Sivil Savunma diyor ki deprem anında okullarda toplanalım. Hangi okulda toplanacağız? Başımıza yıkılacak olan okulda mı?” diye sordu.

Maviş, “Kabile dediğimizde gücenirler ama kabileyiz arkadaşlar. Devlet değiliz. Devlet ciddiyeti yoktur” diye konuştu.

banner37
Burak Maviş, 166 depremzede öğrencinin okullara kayıt yaptırdığını ancak toplamda kaç kişinin ülkeye geldiğine dair cevap alamadıklarını iddia etti.

- “Olası bir deprem bekliyoruz ve önlem almamız gerekir”

Uzmanların Kıbrıs’ta olası bir depreme ilişkin uyarılarını anımsatan Maviş, okulların sağlam olmadığını, bir an önce önlem alınması gerektiğini vurgulayarak, “Biz bürokrasinin kaplumbağa hızıyla okullara girmesini, denetim yapmasını, fizibilite raporu çıkarmasını beklersek, o raporlar 1 yıl sonra elimize gelir. Hızlı davranmamız gerekir” ifadelerini kullandı.

- Bengihan: “Bu kadar basit bir kararnamenin iptaliyle ilgili bir kararı bile üretemediler”

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS) Başkanı Güven Bengihan ise, böyle önemli ve hassas bir dönemde, hükümetin verdiği sözleri bir an önce yerine getirmesi gerektiğini söyledi.

Bengihan, gelen bir soru üzerine, yasa gücünde kararnamenin Resmi Gazete’de yayımlandığı tarihten itibaren yürürlükte olduğunu ve kaldırılıncaya kadar yürürlükte olmaya devam edeceğini belirtti.

“Bu kadar basit bir kararnamenin iptaliyle ilgili bir kararı bile üretemediler. Hükümetin keyfi yüzünden mahkeme yarın 9.30’a ertelendi. Hükümetin samimi olmadığı konusunda haklı çıktık. Hükümetin güvenilir olmadığı konusunda da haklı çıktık” diyen Bengihan, söylenenlere değil icraata baktıklarını kaydetti.

Bengihan, "Sendikalar kararnamenin iptaliyle ilgili bir dava dosyalamamış olsaydı, dün Meclis’ten yasa tasarısının iptali gibi bir düşünce ortaya çıkmayacaktı" dedi.

Muhalefetin Meclis’te göstermiş olduğu mücadelenin yanında, en büyük mücadelenin sendikalar tarafından yürütüldüğünü kaydeden Bengihan, bu mücadeleye devam edeceklerinii belirtti.

banner48
YORUM EKLE
banner50
SIRADAKİ HABER

banner12

banner1