banner2
banner34

Zorlu Töre tatbikat gemisini batırıyordu 

banner35

Zorlu Töre tatbikat gemisini batırıyordu 
banner46
banner47

Türkiye ve KKTC’nin ortaklaşa düzenlediği Caner Gönyeli tatbikatında Meclis Başkanı Zorlu Töre’nin arama kurtarma gemisinin kullanımına müdahale etmesi sonucu gemi batma tehlikesi yaşadı. 

Ani manevrayla yan yatarak büyük tehlike yaşayan gemide bulunanların korku dolu anlar yaşadığı olay, milimetrik dokunuşlarla yönetilen gemiye Zorlu Töre’nin müdahalesiyle yaşandığı ortaya çıktı. 

Geminin batma riski yaşamasının tanıklarından olan gazeteci Selim Sayarı, gözlemleri ve yaşananları sosyal medya sayfasından şöyle aktardı: 

Sabah erken Mağusa limanından ayrıldık. TCSG Yaşam arama kurtarma gemisi harika, deniz olağanüstü sakin, hava çok güzel büyük bir keyifle ve konforlu biçimde uluslararası sulara doğru seyrediyoruz... Gemi sallanmıyor bile sanki tatbikatta değil adeta gezideyiz; derken çok sert bir manevra oldu gemi sol tarafa doğru yattı hem öyle bir yattı ki; üst güvertede tripod üzerindeki kameralar devrildi kameramanlar yere düştü eşyalarımız sağa sola savruldu. Denizcilerden biri "herhalde suda radarda görülmeyen bir cisim vardı ona çarpmamak için böyle sert bir manevra yapmak zorunda kaldık" dedi. Mantıklı geldi korktuk ama "olabilir bunlar" dedik. Fakat gazeteci milleti rahat duramaz, hepimizin kafasına takıldı... "Ne oldu da geminin iskele tarafını denize teğet yatıracak kadar böylesine ani ve sert bir manevra oldu?" Sorunun yanıtını bulmakta gecikmedik... Bizim meclis başkanı ve cumhurbaşkanı vekili süper modern Yaşam gemisinin kumanda bölümünde brifing alırken dümen olmadığını farkediyor. Gemi komutanı ve seyir subayları 88 metre uzunluğunda, 12 metre genişliğinde denizin 5 metre derinliğinde seyreden 1700 tonluk devasa geminin küçük bir joystick'le tamamen elektronik bir sistemle kumanda edildiğini anlatıyorlar... Sen bizim başkan milimetrik dokunuşlarla kullanılan o küçücük joystick'e Playstation'da Mortal Kombat oynar gibi aban, devasa gemiyi iskele tarafından suya yatır geminin bir yanı suya dalsın diğer yanı havalansın! Gemi komutanı ve subaylar anında müdahale etmese dümen (joystick) başkanda kalsa tatbikat senaryosu gereği denizde kurtarılmayı bekleyen figüranlar yerine gerçekten denize düşen gazetecileri Akdeniz'den toplayacaklardı 

banner48
YORUM EKLE
banner50
SIRADAKİ HABER

banner12

banner1