banner2

KKTC’deki gelişmeleri bizler de yakından takip ediyoruz.

Elbette Korona travmasını başarıyla atlatmış olan Kıbrıs Türkleri endişelenmekte çok haklı.

Ancak, bir taraftan Güney Kıbrıs ile olan kapıların açılmamasından şikayet, diğer taraftan da Türkiye’den gelişlere karşı çıkarak her yönü ile Hükümeti suçlamak durumu bir büyük açmaza dönüştürdü.

Önemli sorulardan en önemlisi elbette KKTC’nin kendi kendine ne kadar bir süre için izole olabileceğidir.

Türkiye Dünyaya açık olduğunu ve İngiltere gibi ülkeler dahil Turistleri beklediklerini açıkladı. Hem karantina gereği olmayacak, hem de orda hastalanan Turistlere tedaviyi ve geri ülkelerine dönüşü TC Hükümeti deruhte edecek diye açıklama yapıldı.

KKTC Hükümetinin normal zamanda bile finansman dayanağı olan Türkiye Hükümetine “özür dileriz ama biz TC vatandaşlarını ancak Karantinalı kabul edebiliriz” diyebilecek durumda olduğuna inanmıyorum.

Yayılan haberlere göre ekonomik durum çok kritik ve KKTC’nin uzun süre izole kalamayacağı yönünde.

Karantina şartı olan bir Ülkeye turist gelemez. Temmuz ayı başında TC Vatandaşlarına kapıların Karantinasız açılacağı varsayımı bence mümkün. Türkiye’de son günlerde açıklanan Covid-19 vakalarının artışı böyle bir kararın verilemeyeceği yönünde. Ancak, artan hasta sayısına tam zıt istikamette vefat edenlerin sayısı günden güne azalıyor. Bu durum Türkiye’de Covid-19 hastalarının çok başarılı bir şekilde tedavi edildiğini teyit eden, çok olumlu bir gösterge.

TC için karantina şartı kalkarsa, Güney Kıbrısla olan kapıların kapalı kalmasının bir izahı olamayacak.

YORUM EKLE

banner12

banner1