Kıbrıs Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Konstantinos Kombos, Kıbrıs sorununun, içinde bulunulan aşamada çıkmaza girmiş durumda olduğu ve tünelin ucunda ışık görülmediği öne sürdü.

BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Kişisel Temsilcisi Maria Angela Holguin’le düzenli bir iletişimleri olduğunu ifade eden Kıbrıs Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Konstantinos Kombos, Kıbrıslı Rum lider Nikos Hristodulidis’in Holguin’le sık sık konuştuğunu dile getirdi.

Kıbrıs’ın güneyinde denizde 3,8 büyüklüğünde deprem Kıbrıs’ın güneyinde denizde 3,8 büyüklüğünde deprem

Holguin’in yeni tur görüşmelerde bulunmak için Kıbrıs’a geleceğine dair bilgiye sahip olduklarını ifade eden Kombos, Holguin’in geliş zamanı ve programı konusunda belirleyici bir rolleri ve söz hakkına sahip olmadıklarına işaret etti.

Holguin’in Guterres’e yönelik raporunu temmuz ayının ilk günlerinde sunmasını beklediğini de dile getiren Kombos, görüşmelerin devam edeceğini çünkü raporun sunulmasına kadar olan zamanın fazla olmadığını söyledi.

Kombos, şu ana kadar Türk tarafı ve Kıbrıs Türk liderliğinde müzakerelere geri dönülmesine izin verecek bir değişim meydana geldiğine dair herhangi bir belirti olmadığını öne sürdü.

Türk tarafının egemen eşitlik ve iki devlette ısrarcı olduğunu iddia eden Kombos, daha ileriye gitmelerine yardımcı olmak için şu an BM Genel Sekreteri tarafından yetkilendirilmiş bir kişi olmasının önemli olduğuna işaret etti.

Kombos, sözlerinin devamında, üzerinde mutabık kalınan çerçeveye bağlı olduklarını ve BM Güvenlik Konseyi çerçevesi dışında hiçbir müzakere olamayacağını vurguladı.

Editör: TE Bilisim