banner2

Korona sonrası 2020 yılında KKTC Turizmi'ne Genel bir Bakış!

Çin'de Wuhan kentinde 4 ay kadar önce başlayıp tüm Dünya'ya kısa sürede yayılan Covid -19

Pandemisi hususunda tüm ülkelerde alınan ciddi önlemler sonucunda Koronavirüs'ün son iki

ay içinde kontrol altına alınması sonrasında son birkaç haftada başta KKTC olmak üzere birçok ülkede görüldüğü üzere hastalığın iyileşme ve azalma evresine doğru ilerlediği görülmektedir.

Bu kapsamda ülkelerin son günler içinde yavaş yavaş ve de aşamalı olarak '' Yeni Normal '' yaşama dönüşlerinin başladığını Dünya Basını ve Medyasından hep beraber ilgiyle takip ediyoruz.

Bu çerçevede KKTC'de son 25 gündür herhangi bir yeni Covid -19 Pozitif vakasının tespit edilmemiş olması nedeniyle özellikle bu hususta başta Türkiye olmak üzere Dünya Ülkelerine Dijital ve Sosyal Medya ortamında KKTC'nin Pandemi sonrasında ziyaret edilebilecek en sağlıklı ve güvenli Ülkeler arasında olduğu hususunun İngilizce / Almanca /Fransızca ve Türkçe dillerinde hazırlanacak 1-2 dakikalık Sesli ve müzikli ilginç birkaç Sloganla Mayıs ayı içinde yapılmasının iyi olacağını düşünüyoruz.

Dünya Sağlık Örgütü ( WHO ) ve Dünya Turizm Örgütü ( UNWTO ) tarafından geçtiğimiz

son 1-2 hafta içinde yapılan açıklamalar ve öngörüler doğrultusunda başta Turizm & Çevre

Bakanlığı + Sağlık Bakanlığı + Sektördeki KITOB - KITSAB - KITREB -RESBİR sivil toplum

kuruluşlarının birlikte yapmakta oldukları toplantılarda 2020 yılı ikinci yarısında KKTC'de

Turizm'in nasıl ve hangi koşullarda yapılabilirliği konusunda bir planlama ve hazırlık içinde

olduklarını memnuniyetle gördüğümüzü ifade etmek istiyoruz. Bugünkü yazımızda yukarıda

belirtmiş olduğumuz üzere ilgili kurum ve kuruluşların birlikte hazırlamakta oldukları

''Hijyen & Toplum Sağlığı Denetimi Yönetmeliği '' konusuna biz değinmeyeceğiz.


 

Günümüz ortamında özellikle son 5-10 yılda KKTC'ye Turist Ziyaretçi göndermekte olan başta

Türkiye olmak üzere ilgili Avrupa Ülkelerinin son 1 haftadır açıklamaya başladıkları 2020 yılı

ikinci yarısındaki Turizm hedefleri, uygulamaları ve tercihleri göz önüne alınarak KKTC'nin

kendi Stratejik planlamasını oluşturmasının uygun olacağına inanıyoruz. Bu doğrultuda bizim görüş ve önerimiz 2020 Haziran /Temmuz aylarında KKTC için kendi İç Pazarına yönelik A Planı, sonrasında Ağustos /Eylül /Ekim /Kasım ayları için özellikle Türkiye Pazarına yönelik B Planı, ve de Almanya / Fransa / İspanya / İngiltere dışında kalan özellikle Orta ve Kuzey Avrupa Ülkelerinden hangilerinin Ağustos ayından itibaren kendi vatandaşlarına yurt dışına gitme izni vereceklerine bağlı olarak Ziyaret edilecek Ülkeden istenecek ve beklenecek önlem, kurallar ve açılımlara göre C Planı uygulamaya alınmak üzere 3 ayrı Alternatife göre şimdiden hazırlık yapılmasının doğru olacağını düşünüyoruz. Bu bağlamda unutulmaması gereken bir husus önümüzdeki 2-3 sene boyunca Turizm Sektöründe devamlı ve çok sık duyacağımız üç konunun Sosyal Mesafe - Hijyen ve Maske olacağının bilinmesidir.


 

Bu vesileyle Turizm'in Ulaşım bacağı dışındaki diğer iki önemli ayakları ACENTELER ve OTELLER hakkında da günümüz ortamında kısaca bir şeyler söylememiz gerekiyor. KKTC'de özellikle INCOMING Turlarla ilgilenen Acentelerin bundan sonraki yıllarda Ana Cadde üzeri Zemin kat Camekanlı ,Lüks ve dayalı döşeli büyük ofislere gerek duymadan , buna bağlı olarak özellikle kira, personel,ulaşım ve ikram giderlerini düşürerek maliyetlerini azaltmaları gerekliliği doğabilecektir. Dünya'da yeni Seyahat planlamasında insanların gerek yurt içinden ve de gerekse yurt dışından tercihlerini, servis &hizmet alımlarını doğrudan on -line kanallardan özellikle daha butik, kişi ve/veya 5-10 kişilik küçük gruplar için özel ilgi turlarının ön plana çıkacağı yeni bir konsept ortaya çıkacaktır. KKTC özelinde Yurt İçi pazarından Kamp + Karavan + Doğa + Dalış + Deniz Sporları + Yürüyüş gibi münferit aileler ve arkadaş gruplarından talep ve isteklerin geleceğini öngörüyoruz. Ayrıca Rent A Car'ın ( Araba Kiralama ) özellikle bir ada ülkesi olarak Kuzey Kıbrıs'ta önümüzdeki yıllarda en çok yıldızı parlayacak bir hizmet ve servis ürünü olacağını özellikle belirtmek istiyoruz.


 

OTELLER'e gelince yeni dönemde özellikle geniş açık alanları ve bahçeleri olan Pansiyon, Küçük ve Butik Otellere gerek Yurt içi pazar gerekse Yurt dışı pazarından öncelikli konaklama talep ve istekleri geleceğini tahmin ediyoruz. 2020 yılı ikinci yarısında Dünya Genelindeki İnsan Psikolojisi nedeniyle geçtiğimiz 2019 yılına göre Dünya'da ortalama % 60 -70 oranındaki kişinin bu yıl kendi ülkelerini tercih edeceklerini, Yurt dışına çıkacakların ise yoğun kalabalıklar içinde bulunmak istemedikleri için bu yıla mahsus maalesef Büyük Otelleri pek tercih etmeyeceklerini düşünüyoruz.

Bu bağlamda Küçük ve Butik otellerde genellikle Oda + Kahvaltı ( BB ) ve/veya Yarım Pansiyon (HB ) konaklamanın tercih edileceğini öngörüyoruz. Kahvaltı ve/veya Akşam Yemekleri Set Menü ve/veya misafirin isteğine göre A'La Carte servis olarak verilebilecektir. KKTC genelinde Büyük ve Küçük Otellerde Konaklama, Havuz, Plaj ve Deniz hizmetleri, ilaveten Kahvaltı / Akşam Yemeği servisleri önümüzdeki 1-2 hafta içinde resmen açıklanacağını beklediğimiz üzere Hijyen & Sağlık Önlemleri Denetim Kurallarına uygun olarak konaklama tesisleri tarafından hazırlanarak hizmetler verilecektir.

Sonuç olarak 2020 /2021 /2022 yıllarında Covid -19 nedeniyle Tüm Dünya'da Turizm sektörünün önünde hala daha birçok bilinmeyenin olduğunu ve de her an karşımıza yeni durumların çıkabileceği hususunun unutulmamasını hatırlatmak istiyoruz. İki hafta sonraki yazımızda genelde Dünya'da ve de KKTC özelinde Turizm Sektörünün çok önemli bir bacağı olan ULAŞIM konusunu sizlerle paylaşacağız.


 

2020 yılı Turizm Sezonunun KKTC Turizm'ine Hayırlar ve Güzellikler getirmesi dileklerimizle...

YORUM EKLE
YORUMLAR
Deniz Sulu
Deniz Sulu - 5 gün Önce

Kaleminize , yüreğinize sağlık Hocam.

İhsan Tayhani
İhsan Tayhani - 1 hafta Önce

Adasever dostum, değerli hocamın içinden geçmekte olduğumuz, çok yönlü dar boğazların olduğu bir ortamda KKTC ekonomisi için son derece isabetli önerilerinin dikkate alınacağını umuyor ve yüreğine sağlık diyorum.

banner12

banner1