banner2

Londra'dan Bakış Açımız ve İstatistikler

Açıklanan detaylı değişik İstatistikler, İngiltere’de Pandemi döneminde yaşananları, Hükümetin özel yardımlarını, iş yerlerinin çalışma düzenindeki değişiklikleri, karalara uymayanlara verilen para cezası sayılarını bölgesel olarak çok güzel izah ediyor.

Tabii bu istatistiklerin yapılabilmesi, bu ülkede tüm çalışanların kayıt altında olması sayesinde mümkün olabiliyor.

Avrupa ülkelerinde de tahmin ederim benzeri istatistikler yapılmaktadır. Ancak İngiltere bu konuda en şeffaf hareket eden ülke olabilir. Günlük istatistikleri ve açıklamaları hep takip ettim ve zaman zaman burdaki sayfamda görüşlerimi paylaştım.

Bugün Güney Kıbrıs tarafından açıklanan bir haber beni doğrusu çok şaşırttı. Yunanistan’dan gelenler arasında pozitif test çıkan kişi sayısının artışı neticesi o ülkenin statüsünü “A” gurubundan “B” gurubuna düşürmüşler. Şaşırmış olmamın sebebi, Yunanistanın Dünya çapında en az etkilenmiş ülkeler arasında olmasıdır. Bu arada İngiltereyi de “C” gurubundan “B” gurubuna çıkarmışlar !!

Buna paralel, yine en az etkilenen ülkeler arasında olan Avustralya’nın Victoria Eyaletindeki virüs artışları ile ilgili gelişmeler de düşündürücü.

Bizleri ilgilendiren ülkeler elbette Türkiye ve KKTC. Türkiye’den KKTC’ye negatif test raporları ile gelenler arasından sık sık pozitif neticeler olması Türkiye’de yapılan PCR testlerinin itimat edilebilirliliği konusunda endişeli bir durum yaratıyor. Buna paralel olarak Türkiye’de yapılan günlük açıklamalar da düşündürücü oluyor. Benim en çok dikkatimi çeken husus günlük vefat sayısının hiç istisnasız takip edebildiğim kadarı ile 16 ile 19 kişi arasında kalmasıdır. İngiltere’de günlük vefat sayısı çok değişir, onun için haftalık averajlar da her gün açıklanır ve devamlı düşüş halinde seyrediyor.

Bu arada merak ettiğim konu, KKTC’de son zamanlarda ortaya çıkan pozitif testler arasında İngiltere’den gelenler var mı ve oranı ne !!

Burda Açıklanan istatistiklerde dikkatimi çeken bir husus, Pandemi devresinde polis tarafından kararlara uymayan kişilere verilen para cezası ile ilgili olanıdır.

Londra en az ceza alan bölgeler arasında. En çok ceza yazılan bölgeler İngilterenin Kuzeyi ile Güney Batısı. Dolayısıyla Londralılar başlangıçta en çok etkilenen bölge olarak kararlara çok iyi uymuş oluyor. Tevekkeli değil ki şimdi bilhassa İngiltere’nin kuzeyinde virüsün artması ile bölgesel kısıtlamalar ve karantina uygulaması oluyor.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Halil Adal
Halil Adal - 10 ay Önce

Yorum yapmaya çalışıyorum sistem bir iki cümle sonra kapanıyor.

Halil Adal
Halil Adal - 10 ay Önce

İngiltere yetkilileri yaşlılar evlerinin neden bu kadar çok bulaştığını açıkladılar mı?
COVID 19 tüm insanlığın sorunu iken siz neden sadece KKTC ve Türkiye ilgi alanınızda olduğunu yazdınız?

banner12

banner1