banner2

Meclise iyileri gönderme şansı var

Seçim ve Halkoylaması Yasası ile Siyasi Partiler Yasası ideal olmamakla birlikte; seçmene, meclisin tablosunu daha kolay değiştirme imkânı tanıyor.

Özellikle adayları üyelerin belirleyecek olması, bakanlığı ya da vekilliği beğenilmeyen ve kötü oldukları gerekçesiyle sürekli eleştirilen isimlerin yerine, vizyonu bulunan yeni birilerini aday göstermek için bir şans doğdu.

Üyeler, partilerinin daha nitelikli bir listeyle seçmenin karşısına çıkmasına katkı sağlayarak belki de partilerinin daha fazla oy alabilme şansını yaratmış da olacaklardır.

Her parti üyesi, “e, ne yapalım daha iyisi vardı da seçmedik mi” diye bir mazereti ortadan kaldırmak için seferber olmalı ve partilerine vizyon katabilecek kişileri aday olmaya teşvik etmeli. Onları destekleyerek, eleştirdikleri ve beğenmedikleri tabloyu ancak değiştirebilirler. Eğer niyet varsa, henüz imkân da mevcuttur.

Kötü gördüğümüz tabloyu az da olsa değiştirme şansı sandığa gitmeyenlerde de bulunmaktadır. Hiçbir partinin kendilerini temsil etmediği ya da hiçbir partiden bir şey olmaz diye düşünerek oy verme hakkını kullanmayanların düşüncelerini, en azından meclis içinde farklı partilerden de olsa iyileri artırmanın az da olsa yararı olabileceğini düşünmelerini ve eğer benimle aynı düşünceye yakın olanların da sandığa gitmesini dilerim.

Bu iki yöntem biraz çalışırsa, kötülerden sıyrılmış yeni bir meclise ulaşma şansımız halen mevcuttur…

Kadın aday sıkıntısının nedeni

Önce partilerin “daha demokrat benim” yarışlarıyla artırılan kadın kotaları yasayla yüzde 30 cinsiyet kotasına dönüştüğünde, partiler bugün yaşayacakları sıkıntının farkında değillerdi.

Bugün her partinin en az 15 kadın aday bulması gerekiyor. Bir tek UBP’nin adaylıkları kamuoyunda daha net biliniyor ve parti cuma günü dolan adaylık başvurularında üç bölgede kadın aday başvuruları için uzatmaya gitti. Yasanın gerektirdiği sayıda aday bulunmamasından dolayı oluşan bu tablo, diğer partilerin de benzer bir sıkıntı içinde olduğunun işaretidir.

Kadın aday bulmak neden zordur? Yıllarca kadın adayları sadece vitrin için kullanan ve liste savaşlarında kadınları saf dışı bırakarak meclise ancak 4 kadın vekil sokan partiler, bugün elbette güven vermedikleri için toplumsal kaygı peşinde olan kadınları aday olarak ikna etme sıkıntısı yaşıyorlar.

Gelecek dönem mecliste ve kabinelerde etkili kadın isimleri görmemiz, ülkemizdeki kadınların da politikaya daha samimi bakmalarının yolunu açacaktır diye düşünüyorum.

****

O, meclisin altın çocuğuydu

Tahsin Mertekci’nin trafik kazasındaki ölümünün ülke genelinde yarattığı üzüntü, onun temiz yüreğini ne kadar insanın sevdiğini gösteriyor.

51 yıllık ömrünü ülkesine, ama en önemlisi de gençliğe hizmet için adamış bir kişi olarak hafızalarda kalacak.

Daha yirmili yaşlarda siyaset sahnesinde yerini aldığında, meclis kürsüsünden inmeyen, devamlı olarak ülkede yaşanan sorunlara dikkat çeken, dikkat çekmekle kalmayıp önerilerini de sıralayan ve sonrası da takibini elden bırakmayan örnek bir vekildi.

Tahsin Mertekci, milletvekilliği döneminde, tüm vekiller, tüm gazeteciler, tüm sivil toplum örgütleriyle sıcak ilişkiler kurabilmeyi başarmış ender isimlerdendir.

Meclisin altın çocuğu, sürekli sorunların çözümü için öneriler üretme yanında sürekli olarak da ihtiyaçlılara ve arkadaşlarına yardımdan kendini esirgemeyen Tahsin Mertekci, vekillikten zenginleşmiş değil, fakirleşerek ayrılmış örnek bir isimdi. Vekilliği kişisel randa döndürmeyi asla düşünmediği, hatta bunun için hep mücadele veren biri olduğu vekilliği sona erdiğinde daha net görülmüştü.

O, bir Kıbrıs aşığıydı. Ama en büyük de Yalova aşığıydı. Onun dönemlerinde kulüp en iyi yıllarını yaşadı ve onun varlığının katısıyla ülke genelinde Yalova’ya sempati duyanlar doğmuştu.

Son yıllardaki toplumsal en büyük icraatı, trafik kazalarındaki kanayan yaraya dikkat çekmek için ülkeyi batıdan doğuya kadar yürümesiydi. Yolların güvenliğinin artırılmasıyla kazaları azaltabileceğine dikkat çeken ve yetkililerin yetersiz ilgilerinin olduğuna vurgu yapmış bir kişi olarak maalesef, kendi hatası da olmakla birlikte güvenlik önlemi olan bir yolda seyahat etseydi belki de bugün bu acılar yaşanmayacaktı

YORUM EKLE

banner12

banner1