banner2

Elektrikli Aston Martin sadece 155 adet üretilecek

Dünyanın ilk sıfır emisyonlu spor otomobili Aston Martin Rapide E’nin örtüsü açıldı. Tamamen elektrikli iki motora sahip olan Rapid E, dünya çapında155 adet üretilecek.602 beygir güç üretebilen Rapide E, 0’dan 100 kilometre hıza 4 saniyede ulaşabiliyor.

Elektrikli Aston Martin sadece 155 adet üretilecek

İngiliz spor otomobil markası Aston Martin, ilk elektrikli modeli Rapide E'yi üretmeye hazır. Markanın Galler'deki fabrikasında üretilecek Rapid E, Williams Advanced Engineering şirketi işbirliğiyle geliştirildi. Sadece 155 adet üretilmesi planlanan otomobil, 2019 sonunda satışa sunulacak. Rapid E, 0'dan 100 km hıza sadece 4 saniyede ulaşıyor.

 

500 KM MENZİLİ BULUNUYOR

 

Elektrikli otomobil sektörüne iddialı bir giriş yapan İngiliz efsanesi Aston Martin’in Rapide E modeli Galler’deki St Athan fabrikasında üretilecek. Bu fabrika, Aston Martin’in dünya çapındaki en büyük ikinci tesisi olma özelliği taşıyor. Rapide E, 400V’luk ve 50 kW’lık bir şarj ile 1 saat içerisinde bataryalarını tamamen doldurabiliyor. Eğer şarj işlemi 800V ve 100 kW-saat’lik bir istasyon ile yapılırsa da araç 500 km’lik menzil değerine 1 saat içerisinde kavuşuyor. Merakla beklenen Rapide E’nin 2019 sonlarına doğru satışa çıkması planlanıyor. Rapide E’de motor ve aktarma organlarında yapılan üst düzey revizenin dışında gövde kısmında da bir takım değişiklikler yapıldı. Aeoredinamik jant ve lastikler sürüş dinamizmini arttırırken, otomobilde kullanılan hafif alaşımlar ve karbon kompozit malzemeler güvenli ve konforlu bir sürüş imkanı tanıyor. Aston Martin mühendislik ekibinin son projesi olan Rapide E’de bulunan gövde kanatlarının genişliği, motorun ve fren disklerinin en etkili şekilde soğutulmasını sağlıyor. 

Güncelleme Tarihi: 29 Nisan 2019, 07:49
banner9
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner12

banner1